Nis 072017
 

 

ABD’de uzmanlık eğitimi başvuruları ve tıp lisansı elde etmenin mutlak gereksinimlerinden biri, çoğu tıp fakültesi öğrencisinin hakkında çok az şey bildiği Step 2 Clinical Skills sınavıdır. Uzun cümlelerle sizi bunaltmamak için, bilinmesi gerekenlerden maddeler halinde bahsedelim.

Sınav sadece ABD’de yapılır ve eğer son birkaç ayda ücreti artırılmadıysa, sınav ücreti 1500 doların biraz üzerindedir. Sınav ABD’de Atlanta, Los Angeles, Philadelphia, Chicago, ve Houston’da yapılır. Konaklama ve seyahat ücretleri adaya aittir. Doktor önlüğü ve stetoskop da temin etmeniz gerekmektedir.

Genel Bilgi: toplam 12 hastadan oluşan, her hastaya toplamda 25 dakika ayırılan ve doktorun hastayla iletişimi, tıbbi bilgi seviyesi ve bunu efektif bir şekilde transfer edebilmesi, ve elbette konuşma İngilizce yeterliliğinin denetlendiği sınavdır. 15 dakika hasta işe tanışma, anamnez alma, fizik muayene, ve hasta vizitini özetleme ile geçer, ardından 10 dakika bilgisayar ortamına hasta ile görüşmenin, tahmini 3 ayırıcı tanının ve bunların nedenlerinin, ayrıca tanıya ulaşılacak yardımcı testlerin bulunduğu bir hasta notu yazılır.

Aslında 10 hasta üzerinden performansınız ölçülse de, 2 bonus hasta eklenerek 12 hasta olur. Bu 2 bonus hasta, ciddi derecede zor vakalar olabilir. (Ben hala kendi sınavımda bir hastamın tanısının ne olduğunu bilmiyorum)

Bilgi seviyesi olarak aşırı zorlayıcı bir içeriği olmayan bu sınav, tıp fakültesine ilgili bir şekilde devam eden her öğrencinin çok zorlanmayacağı çok temel sağlık problemlerini konu alır. Hasta rolü yapan profesyonel sanatçılar, hipertansiyondan pulmoner emboliye, yeni kanser tanısı şüphesinden viral bronşiolite kadar değişen bir yelpazede fakat her hekimin bilmesi ve tanı koyabilmesi gereken hastalıklara sahip insanlar olarak rol yaparlar.

Sınav, kapalı bir hasta odasının üzerinde hastanın çok kısa bazı belli başlı bilgilerinin bulunduğu bir notu okumanızla başlar ve bu andan itibaren yaptığınız her şey performansınız olarak kabul edilir. Kapı çalışınız, güler yüzünüz, hastaya kendinizi tanıtışınız, muayene öncesinde ve sonrasında elinizi yıkamanız, hedefe yönelik öykü alımı ve fizik muayene, muayene sonrası hastaya hangi hastalığı düşündüğünüz ve elbette İngilizce yeterliliğiniz değerlendirilir. Hasta yanında 15 dakika sonrasında oda dışında bir bilgisayar üzerine bu vizitin ayrıntıları aktarılır.

ABD dışında mezun olan hekimlerin en çok zorlandığı alanlar İngilizce ve hasta notudur. İngilizce konusunda zorlanma malumunuz; hasta notunun zorluğu temelde hastadan alınan bilginin efektif ve en önemlisi hızlı bir şekilde aktarılmasıdır. Her hastaya en fazla 3 ayırıcı tanının nedenleriyle verilmesi istenir ve bu 10 dakika içerisinde kolay bir şey değildir.

Sınavda sizden mükemmel yapmanız beklenmiyor. Resmî belirli bir eşik bulunmamakla birlikte, sınavın tüm hastalarının mükemmel performansla geçilmesini %100 kabul edersek, %70 performansın yeterli görüldüğü bu işin uzmanları tarafından belirtilmekte.

Sınava hazırlık için belli başlı çok çeşitli tavsiyeler var. Herkesin ortak noktada buluştuğu kaynak First Aid adı verilen ünlü hazırlık kitabının sonunda yer alan yaklaşık 50 – 60 büyük vakayı çok ayrıntılı bir şekilde işlediği kısım. Bu kısım, özellikle sınava yakın tarihlerde girecek adayların ortak çalışmasıyla çok iyi bir şekilde çalışıldığında, İngilizce yeterliliğinde ciddi problem bulunmayan yada ciddi bir aksilik yaşamayan adaylar sınavı rahatlıkla ilk denemelerinde geçiyorlar.

Benim bu işi iyi bilenlerden öğrendiğim ve sınav öncesi kullandığım taktik şöyleydi: First aidin bahsettiğim kısmı çalışılırken birlikte hazırlanan adaylardan biri hasta rolü, diğeri hekim rolünü üstlenir. Önce vakanın kendisi bir 20 dk sessizce okunur; sonra birlikte sınavın pratiği yapılır. Pratiği yaparken zaman tutun ama ilk etapta çok önemsemeyin. Zamanla hızlanacaksınız.

Her vaka bu şekilde birkaç kere yapıldığında, sınavın aslında bir “sahne performansının” denendiği bir platform olduğunu göreceksiniz.

 

Dr. Mahmut Akgül

  One Response to “Türk Tıp Sisteminde Benzeri Olmayan Pratik Sınav Uygulaması: USMLE STEP 2 CS”

  1. Ben ege mezunuyuö bizde de dönem 2 ve 3 te vardı bu sınav hem de her sene 3 -5 adet oluyodu. Sisteme göre değişen vakalar.nöro gis vb.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)