Oca 282014
 
Katkıları için Ondokuz Mayis Universitesi Tıp Fakültesi’nden Veli Bakalov ve Berra Özberk‘e teşekkür ederiz – USMER |
Amerika’da Tıp Uzmanlığı

Gereklilikler:
• ECFMG sertifikası (USMLE sınavları (Step 1 ve step 2), üniversite diplomanızı onaylaması)
• 3-4 tane tavsiye mektubu (Letter of Recomendation = LoR )
• Özgeçmiş belgesi (Curriculum Vitae)
• Amaç mektubu (Personal statement)
• Dekan Mektubu (Deans letter)
• Amerikan hastanelerinde 3-4 ay deneyim (United states clinical experience)

USMLE internet siteleri

www.Usmle.org USMLE hakkında genel bilgiler. Bu sınava girmeyi düşünüyorsanız bu siteyi bastan sonuna kadar okuyacaksınız.
www.Ecfmg.org yabancı doktorların USMLE başvuruları yapmak, sınav parasını yatırmak, sınav sonuçlarını öğrenmek için bir site.
• Usmle Soru banlasi: www.usmleworld.com
• Kaplan: www.kaptest.com/Medical-Licensing/index.html
• NBME deneme sinavlari: nsas.nbme.org/nsasweb/servlet/mesa_main?…activation_code=1265
www.usmer.org Amerika’da ve Yurt disinda tıp eğitimi, USMLE vs. hakkinda tek ve en geniş Türkçe sitedir

USMLE içeriği

Step 1
• Klinik ağırlıklı temel bilimler (+İstatistik, psikiyatri, halk sağlığı, etik , genetik) sınavıdır. 322 soru, 46’şar soru içeren 7 bloktan oluşur, Ankara’da yapılabilir.

Step 2
• Clinical knowledge (CK): 322 soru, 46’şar soru içeren 7 bloktan oluşur, Ankara’da yapılır.

• Clinical skills (CS). 12 hastadan öykü, fizik muayene ve hastanın sorduğu sorulara cevap verilir (15 dk icinde), bilgisayara hasta öyküsü, ayırıcı tanı, istenen tetkikler yazılır (10dk icinde). Sadece Amerika’da beş merkezde yapılan bir sınavdır. (Houston, Atlanta, Philadelphia, Chicago, LA)

Step 3
• Klinik ortamda hastayı yönetebilmeyi ölçen sınavdır. iki günlük sinavidir. Uzmanlık kazanmak için zorunlu değildir. Ama uzmanlık bitmeden verilmelidir. H1 vizesi, (çalışma vizesi) için gereklidir.

USMLE çalışma kaynakları

• KAPLAN kitapları sınav için en iyi kaynaktır. PDF indirilir yazdırılır, spiral atılır. Ebay ya da Amazon’da orijinal/ikinci el satın alınabilir.
• KAPLAN dershane ve videoları. Videoları internetten indirilebilir (forumda vardir). Dershanelerde hızlandırılmış kurslar var, bizim TUS kampı gibi. 4-5 bin dolar civarında (kaplan sitesinde bakabilirsiniz).
• Kaplan Qbank 2000 soruluk soru bankasıdır. Bir aylık 100$. İnternette PDF halinde indirilebilir.
• Edvard Goljan Patology Dünyada en iyi patoloji kitabıdır, arti online 400 USMLE patoloji sorusu vardir. www.amazon.com/Rapid-Review-Pathology-ST…ONSULT/dp/0323087876
• USMLEWORLD (UW) her basamak için 2000 soruluk soru bankasıdır. Bir ay 100$. İnternette PDF halinde var. Sınav için olmazsa olmazı!
• First Aid her step için özet kitabıdır. Not defteri gibi kullanılır. Kitabın içinde olmayanları yazıp sınava 2-3 hafta kala sadece bu kitaba çalışılabilir.
• NBME self assessment exam – deneme sınavıdır. Sınav puanınızı +/- 1 puan tutturur. 30-50$.
Mutluluk formulu = Kaplan LN(2 tekrar) + Goljan (2 tekrar) + UWQbank (+/- Kaplan Qbank) + FA (3 tekrar) = USMLE puani >220-230

USMLE Soruları

• USMLE soru havuzu 50 000 soru civarındadır (resmi bilgi degildir). Her 5-7 sene komple yenilenir, yenilenen sorulardan 100 soru çıkarılır ve sitede örnek olarak yayınlanır.
• Bilgisayar tabanlı bir sınavdır.
• Herkese farklı sorular sorulur. Ama toplam zorluk açısından aynı sorular sorulur.
• Her sorunun puanı farklıdır.
• Yanlış doğruyu götürmez.
• Sınavdan çıktıktan sonra sorulara ulaşmak imkansız.
• İtiraz edemezsiniz, ama puaninizin dogru olup olmadigini ogrenebilirsiniz.
• Çıkmış soru diye bir şey yoktur. Yani: “Arkadaşlar bu USMLE’de çıkmış sorudur” diyen TUS dershane hocalarinin USMLE hakkında bilgisi olmadigini anlayabilirsiniz! Sınavda size sorulan başkasına sorulur diye garantisi yoktur! Ama ihtimal vardır.

USMLE Puan sistemi

Eskiden: Sonuçlar 2 rakamlı ve 3 rakamlı puanlar olarak verilir. Ör: 89/236 Simdi ise sadece 3 rakamli puan kadli.
• 2 rakamlı puan – en yüksek 99. geçme puanı 75. Ortalama 80’dir. Anlamını yitirmiş bir puandır. Yüzde veya persantil değildir.
• 3 rakamlı puan – en yüksek 300, geçme puanı Step 1: 188 Step 2 CK: 203 Step 3: 190. Ortalama 220. Asıl önemli puandır. 235 her yere kapınızı açar. 245 ve üstü zor branşları kazandırır. AMA->>>
• Puan tek başına (LoR, CV, USCE olmadan) hiçbir şey kazandırmaz! TUS puanı gibi değil. USMLE 210 olabilir ama okul birincisi ve öğrenciyken 2 makale yayınlanmış olabilirsiniz.
• Amerika’da tıp uzmanlığa başvururken Türkiye’de hangi üniversitede okuduğunuza önem vermezler. Ama daha önce Amerika’da yaptığınız staj veya gözlemciliğe (US clinical experience) önem verirler!

USMLE başvuru akışı

1. Ecfmg.org sitesine üye olun
2. Ecfmg.org – On-line Services – IWA’dan başvuru yapın. Step 1 ve 2 için sınav başı 950$. Step 2CS sınavı için 1350$ + 750 $ uçak bileti, + 200$ konaklama. Yıl boyunca sizin için en uygun 3 aylık dönem (eligibility period) seçmeniz gerekiyor. IWA – Interactive Web Applications
3. Başvurudan sonra bir form çıkar – form 183 (ogrenciysaniz) ve Form 186 (mezuniseniz) çıktısını alıp imzalatmanız gerekir. Okulunuzda resmi olarak sadece 3 kişi imzalayabilir, Bu kisileri bulup sadece ve sadece onlarin imzalamasi lazim. (Forumda ornegim vardi)
4. Sonra Fakültemiz tarafından ya da FedEx (MNG kargo) ile imzaladığı hoca tarafından Philadelphia’ya göndermeniz gerekiyor. Kargonun üzerinde isminiz geçerse başvuru iptal edilir. Yani Hocanin isminizi yazin ve gonderin (80TL civari tutuyor).
5. 10-15 gün içinde ecfmg.org’ta On-line Services – OASIS’ten belgelerinizin iletildigini goreceksiniz. 2-3 hafta sonra hersey dogru ve yolundaysa, dualariniz gercek olursa formunuz kabul olur
6. Sonra IWA’dan Scheduling Permit’te bulunan numarayle sınav tarihini prometric.com sitesinden alabilirsiniz/rezerve edebilirsiniz. Ankara’da Amerikan-Türk Kültür Derneğinde Prometric sınav merkezi bulunur. Sınav her Perşembe yapılır.
7. Form 183/186 doldururken seçtiğiniz sizin için en uygun 3 aylık dönem (eligibility period) içerisinde herhangi bir hafta (Persembe) seçebilirsiz.
8. Sınav sonuçlarınızi (step 1 ve step 2 CK 3-4 hafta, step 2 CS 2-3 ay sonra) ecfmg.org’ta On-line Services – OASIS’ten öğrenebilirsiniz. (OASIS – On-line Application Status and Information System)
9. Mezun olduktan sonra 2 diploma fotokopisi ve tercumesi (tercume icin: link-translations.com.tr/) iki transkrip ingilizce, Form 344, Form 345, Form 187 ile bilrlikte ECFMG merkezine , Philadelphia’ya gönderilir.
10. Step 1, step 2 CK, CS verdikten ve diplomayı onaylandıktan sonra ECFMG sertifikası verilir.
11. ECFMG sertifikası diğer belgelerle birlikte uzmanlık veya yan dal eğitimi için Eylül ayında başvuruda kullanılır.
12. Başvurduğunuz üniversiteler sizin dosyanızı beğenirse mülakat için çağıracak. Daha sonra eşleştirmeler yapılarak kazandığınız bölüm Mart ayında belli olacaktır. (Bu asamaya henuz gelmedigim icin burada teorik bilgimi paylasmis oluyorum)
13. Uzmanlık Temmuz 1’de başlar. Ama aşk Kasım’da başlar :dry:

USMLE – Zorunlu Hizmet

• Mezuniyet sonrası atamanız yapıldığında zorunlu hizmetinizi tamamlayana kadar diplomanız Sağlık Bakanlığında kalır.
• Sağlık Bakanlığından USMLE’ye başvuracağınızı belirten bir dilekçeyle diplomanızın aslı gibidir belgesini alinabiliyor.
• Amerika’da uzmanlık, yan dal yaptıktan sonra Türkiye’ye geri döndüğünüzde doktorluk yapmak için zorunlu hizmeti tamamlamalısınız (kesin bilgi degildir).

Hazirlayanlar: Veli Bakalov, Berra Ozberk, Ondokuz Mayis Universitesi, Subat, 2013.

  10 Responses to “USMLE’den Uzmanlığa Kadar – Kılavuz”

 1. USMLE’ye başvurabilmek için Türkiye’de okuduğumuz okul önemli mi? Demek istediğim; sadece belirli okulların öğrencileri mi başvurabiliyor yoksa tüm okullardan başvurulabiliyor mu?
  Saygılarımla

 2. ÇOK GÜZEL HAZIRLANMIŞ NET BİLGİLER İÇEREN YAZI OLMUŞ. TEBRİKLER.

 3. Merhaba öncelikle çok güzel hazırlanmış sayfanız ve bloğunuz için teşekkürler. Anestezi ve reanimasyon uzmanıyım ve Amerikada doktorluk için usmle sınavı dışında sıralanan dekan mektubu,tavsiye ve amaç mektuplarını yinede yapmamız gerekli mi?yani step1-2-3 ü geçmemiz yeterli olmayacak mı?tıp fak.mezun olalı 10 yıl kadar oluyor ve deü de kime ulaşmam gerektiğini de bilmiyorum zor ama imkansız değil deyip başladım hazırlığa 🙂 kolay gelsin saygılar ….

 4. Match yılda kaç defa oluyor,şimdiden teşekkürler

 5. Merhaba ben biyokimya uzmanıyım usmlde branşımla ilgili bölüm seçebilirirmiyim bilginiz varmı, teşekkürler

 6. Merhaba teşekkür ederim, internette bulduğum Türkçe yazılardan açık ara fark en net bilgi veren yazı bu; çok teşekkürler.

  Bazı olayların süresi yazılmış, ama step1’e başvurulduktan ne kadar süre sonra sınava girilebilir? Step1’den sonra step2 ck’ye ondan sonra step2 cs’ye ne zaman girebiliriz? Aralarındaki süre için minimum maksimum diye sınırlamalar var mı?
  Çalışmaya bağlı vs. kişiyi meşgul eden olayları çıkarırsak aralarındaki minimum süre nedir?

  Tıp Fak 4. Sınıf öğrencisiyim; 4. Sınıf bitti bitecek, bi hesaplama yapmak istiyorum.
  Teşekkür ederim

 7. Öncelikle vermiş oldukları bilgiler için meslektaş olma yolunda yürüdüğüm büyüklerime teşekkür ederim ben yolun başında henüz tıp3 e geçmiş bir kardeşinizim ilerde Amerika’da ortopedi ihtisası yapmak istiyorum bunun için üniversite başarı ortalamam önemli midir? Ayrıca ortopedi ihtisası yapmak mümkün mü? Beni süreç hakkında nasıl hazırlanmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz size derinden şükran duyacağım

 8. Merhaba Ulaş Hoca ! Step 1 ve step 2 (ck) başvurusu ayni anda 3 ay ara ile yapila bilir mi? Tustan sonra hazir klinik temel sicakken vermek adina.

 9. Iyi gunler herşeyi çok iyi bir şekilde anlatmassiniz.benim anlamadığım şu oldu ben nasıl amerikada hastane deneyimi elde edicem?bide öğrencilik hayatimda ekstradan kendime ne katmam gerekiyor usmle haricinde kongrelere felan katilmak gibi ?

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)