Ağu 022012
 

TUS Editörümüzden 2012 ve TUS değerlendirmelerini ilginize sunuyoruz – USMER

Artık gün geçmiyor ki TUS’ta bir yenilik ve değişiklik olmasın :)En son 2012 Nisan sınavında yapılan reform niteliğindeki değişikliklere , son yayınlanan kılavuz ile birlikte birkaç yenilik daha eklendiğini görmekteyiz.İşin sevindirici tarafı bu değişikliklerin adaylar lehine olmasıdır.

Eylül 2012 TUS’ta uygulanacak değişikliklere bakacak olursak;1-) Daha önceki dönemlerde sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan hekimlerin tercih edebildiği “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi” kadroları, bu sınavda yapılan değişiklikle birlikte artık sınava giren Tüm Adaylar tarafından tercih edilebilecektir.

2-) Daha önceki dönemlerde ek kontenjanları tercihte edebilme şartı olarak “kazanıpta gitmeyen kişinin aldığı puanın üstündeki puan alanlar ” yerine , yeni değişiklikle artık sınavdan 45.000 puan ve üzeri alan, herhangi biryeri kazanamamış tüm adaylar istedikleri tüm boş kadroları tercih edebileceklerdir.

3-) Daha önceki dönemlerde Tıp Dışı Meslek Mensubu (TDMM) adayların sorumlu olduğu Temel Tıp Bilimleri Testi -2 yapılan değişiklikle sınav uygulamasından kaldırılmıştır. TDMM adaylar artık sadece sabah oturumu olan Temel Bilimler Sınavı -1’e katılacaklar ve puanları buna göre hesaplanacaktır.

4-) Artık Kimya – Eczacılık – Veterinerlik Fakülte, Yüksekokul ve Bölümlerinden mezun tüm adaylar ayrım yapılmaksızın TDMMİ adıyla açılan T.Biyokimya ve T. Mikrobiyoloji kontenjanlarını tercih edebileceklerdir.

Sınava girecek tüm adaylara başarı dileklerimle…

 

 

 

       Dr. Fatih BATI
USMER TUS Editörü

www.doktorlarsitesi.net

  One Response to “2012 Eylül TUS ve Değişiklikler”

  1. “1-) Daha önceki dönemlerde sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan hekimlerin tercih edebildiği “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi” kadroları, bu sınavda yapılan değişiklikle birlikte artık sınava giren Tüm Adaylar tarafından tercih edilebilecektir.”

    Buradaki tüm adaylar kısmı herhalde tıp dışından olanları kapsamıyordur değil mi?

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)