May 092012
 

Mayıs 2012 USMER KapKon Programı 20 Mayıs 2012 Pazar günü yapılacaktır.

İnternet üzerinde kurulacak sanal sınıfta yapılacak İnteraktif Konferans Türkiye saatiyle 2’de başlayacak ve yaklaşık 5 saat sürecektir. (katılımcılara ve sorulara göre 7 saate  kadar uzamaktadır).

Bireysel Analiz KapKon’dan bağımsızdır, onun için kayıt yaptırmak isteyenlerin ayrıca başvurması gereklidir.

Kapsamlı Konferans’ın (USMER KapKon) ne olduğunu öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için : http://www.usmle.ulascamsari.com/kurslar/usmer-kapkon.html

Bu seansa  kayıt yaptırmak için : http://www.usmle.ulascamsari.com/kurslar/kayit.html

Daha önce katılanların deneyimlerini okumak için  : http://www.usmle.ulascamsari.com/kurslar/katilanlar-ne-dediler.html

 

USMER KapKon & Bireysel Analiz Programı 


“ABD’de tıpta uzmanlık, asistanlık (residency), yandal (fellowship), USMLE ve ECFMG hakkında bilmek istediğiniz her şey”

ABD’de tıpta uzmanlık, USMLE ve ECFMG hakkında verilecek kapsamlı konferans, katılımcıların bireysel durum analizi, özgeçmiş değerlendirmesi, kişisel hedeflerinin belirlenmesi

Konuşmacı : Dr.Ulaş Mehmet Çamsarı

(Konuşmacının özgeçmişi için lütfen buraya tıklayınız)

 

USMER KapKon Nedir?


USMER Yönetim Kurulu Başkanı ve Eksper ÜyesiPsikiyatri Uzmanı Dr.Ulaş Mehmet Çamsarı tarafından verilecek olan kapsamlı konferans, ABD’de tıpta uzmanlık, USMLE ve ECFMG konularını kapsayan, bu yolculuğun kronolojik sırada ele alındığı, A’dan Z’ye tüm detayların irdelendiği, karar verme aşamasından asistanlığa ya da yandala başlama aşamasına ve sonrasına dek detaylarıyla anlatıldığı bir konferans olacaktır.Bu konferans için WEBEXortamı kullanılacak ve sanal bir dersane yaratılacaktır. Katılımcılar dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlı bir bilgisayar, bir kamera ve mikrofon ile konferansa katılabileceklerdir. WEBEX ortamını kullanabilmek için standart bir PC ya da Apple uyumlu bir bilgisayar gereklidir, konferansa yeni jenerasyon internet telefonları ve cep bilgisayarlarından katılmak mümkün olacaktır. Katılımcılar ve konuşmacı karşılıklı olarak birbirlerini ekranda görebileceklerdir.

Kapkon Konferansı yaklaşık 5 saat sürecektir ve programı aşağıdaki şekildedir :

 

USMER Kapkon Organizasyonu

kapkon_sema

1-ABD’de tıpta uzmanlık, USMLE, ECFMG ile ilgili tanımlar, tarifler, genel bilgiler, karar verme sürecine ilişkin bilgiler

2-ABD’de tıpta uzmanlık, USMLE, ECFMG ile ilgili gerekliliklerin özetlenmesi, tüm USMLE sınavları, Tavsiye Mektupları, Dekan Mektubu, Tıp Fakültesi Eğitim Gereklilikleri, meslektaşlarla olan başvuru öncesi iletişim, Gözlemcilik, Staj ön tecrübelerin önemi, ECFMG sertifikasının alınması gibi temel konuların detayları ile irdelenmesi, basamak basamak ayrıntılara inilmesi, başvuru paketinde olması gereken tüm belgelerin tartışılması ve öneminin irdelenmesi

kapkon_basvuru_belgeler

3-ABD’de tıpta uzmanlık başvuruları, başvuruların detayları, başvurular için kullanılan  ERAS, NRMP sistemlerinin açıklanması

ecfmg_usmle_basvuru_anatomisi

4-ABD’de tıpta uzmanlık için başvuru sonrası yapılacak görüşmeler, görüşmelerin içeriği, çerçevesi, değerlendirilmesi, görüşme ve seçme komitesi görevleri, çalışma şekilleri

kapkon_gorusme1

kapkon_gorusme2

5– Asistanlığa kabul aşaması, Eşleştirme (Match), eşleştirme öncesi ve sonrası (pre-match, scramble)
 

 


Bireysel Analiz Seansı Nedir?


Bireysel Analiz Programı, toplam 60 dakika sürecek olan ve katılımcı ile birebir yürütülecek bir kişisel profil değerlendirmesi & danışma seansı olarak tasarlanmıştır. Bu seans her katılımcıya özel olarak ayrılacak 30’ar dakikalık 2 ayrı görüşmeden oluşacak toplam 1 saatlik bir seanstır. Katılımcılar bu 60 dakikayı KapKon konferansından hemen sonra, ya da konferans tarihinden sonraki 2 hafta içinde diledikleri bir zamanda kullanabileceklerdir. Birebir görüşmeler için yine WEBEX ortamı, Skype, ya da USMER Görüntülü Sohbet sistemi kullanılacaktır. Bireysel analiz seansı, katılımcının ABD’de tıpta uzmanlık çerçevesinde hedeflerinin belirlenmesi, bu hedeflerin gerçekleşme olasılığı, bu hedeflere yönelik kişisel özgeçmiş hazırlanması veya varolan özgeçmiş dosyasının konuşmacı tarafından kontrol edilmesi işlemlerini de kapsayacaktır. Bireysel analiz, konuşmacı ve katılımcı arasında birebir olarak yürütülecek, 1 saatlik toplam seans katılımcının istekleri doğrultusunda bir seferde ya da takip eden 2 hafta içinde 2 ayrı parçaya bölünerek gerçekleştirilecektir. Bireysel analiz seansının genel hatları ve programı şu şekilde olacaktır :

I) Analiz seansı öncesi : (Pre-Analiz)

Katılımcının özgeçmiş dosyasını konuşmacıya göndermesi

-Katılımcının ABD’de tıpta uzmanlık, USMLE ve ECFMG yolundaki hedeflerini açıklayan 1 paragraf uzunluğunda Türkçe yazılmış kısa bir amaç mektubunu konuşmacıya göndermesi

-Katılımcının yollanan belgeleri incelemesi

II) Analiz seansı :

-Bu seans toplam 1 saat (60 Dakika) sürecektir. Katılımcının isteği doğrultusunda bir defada, ya da 2 hafta süresince 2 ayrı parçaya bölünerek kullanılabilecektir. 

-Bu süre, kişiye özel bir danışma seansı olarak değerlendirilecektir. Kişisel hedeflerin analizinin konuşmacı tarafından kişisel tecrübe ve birikimlerinin ışığında değerlendirmesi şeklinde yürütülecektir. Konuşmacı kişinin özgeçmiş dosyası ve amaç mektubu üzerinde değerlendirmelerde/tavsiyelerde bulunacaktır.  

III) Analiz seansı sonrası (Post-Analiz) :

-Konuşmacı, katılımcıya kişisel hedeflerinin gerçekleşmesi amacıyla çok spesifik bir aksiyon listesi önerecektir. 

 

Bireysel Analiz Programı Organizasyonu

analiz_sema

 

Konferans ve Bireysel Analiz Programı ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve yanıtları :


 

1-Konferans ve Bireysel Analiz Programı ücretleri ne kadardır?

Konferans ve Bireysel Analiz kısımları iki ayrı şekilde ve  katılımcıların mesleki durumuna göre farklı şekilde ücretlendirilecektir. Ücretlendirme tablosu aşağıdaki şekildedir:

kapkon_ucret_tablosu

 

USMER Tam Üyelerine ekstra %10 indirim yapılacaktır. Tıp Fakültesi Öğrencilerinin indirimden yararlanabilmeleri ancak öğrencilik durumlarını  belgelemeleri durumunda mümkün olacaktır.  Konferans ücretleri için PayPal sistemi kullanılacaktır. PayPal sistemi hakkında ayrıntılı bilgi içinhttp://www.paypal.com sitesini ziyaret ediniz. Konferanstan elde edilecek gelir USMER Kurumsal bütçesine aktarılacaktır. Program sonunda, memnun kalmayan katılımcılara alınan tüm ücret iade edilecektir.

2-Konferans nasıl yapılacaktır?

Konferans WEBEX internet platformu üzerinde yapılacaktır. Katılımcıların kamera ve mikrofonlu bir bilgisayar ile kendilerine yollanan bağlantıya tıklamaları yeterli olacaktır. Katılımcıların, kamera ve mikrofon ile katılımları zorunludur. Kamera, mikrofon veya internet bağlantısı problemlerinin giderilmesi katılımcının sorumluluğunda olacaktır. WEBEX ortamı ile ilgili daha detaylı bilgi için http://www.webex.com sitesini ziyaret ediniz. WEBEX ortamı, konuşmacıyı ve tüm diğer katılımcıları net olarak ekranda görmenizi sağlayan, konuşmacının slaytlarını, ve kullanacağı beyaz tahtayı net bir şekilde görebilme olanağı sunan interaktif bir sınıf oluşturacaktır.

3-Konferans içeriğinin ABD’de tıpta uzmanlık,asistanlık, yandal uzmanlığı ve USMLE ve ECFMG ile ilgili tüm sorularıma yanıt verir mi?

ABD tıpta uzmanlık, ECFMG, USMLE konusunda  akla gelebilecek çok fazla detay konferans kapsamı içinde konuşmacı tarafından anlatılacaktır. Her bölüm sonunda katılımcıların kısa soruları yanıtlanacak, konferans sonunda bireysel analiz seanslarına geçmeden önce, tüm konferans kapsamı ile ilgili katılımcıların soruları yanıtlanacaktır. Bu konferans sonunda ABD’de tıpta uzmanlık, USMLE, ECFMG konuları ile ilgili katılımcıların akıllarındahiçbir soru işareti kalmaması ve kendi yönelimlerini sağlıklı bir şekilde planlayabilecek bir bilgi düzeyine ulaştırılmaları hedeflenmektedir.

KapKon Konferansı sonunda şu genel soruların yanıtlarının detaylarıyla verilebilmesi hedeflenmektedir :

ABD’de tıpta uzmanlık süreci……tam olarak nasıl işler?…benim hedeflerimle uyumlu mudur?…bu kararı vermek için ne gibi temel bilgilere ihtiyacım var?…ve zamanlaması konusunda doğru düşünüyor muyum?…başvurularında tam olarak neler gereklidir?…’nde hangi USMLE sınavları vardır, içerikleri nelerdir?…’nde USMLE sınavlarının yeri nedir?…’nde gözlemcilik ve staj tecrübeleri’nin yeri nedir?…’nde tavsiye mektuplarının yeri nedir?…başvurularında amaç mektubu nedir?…’nde Türkiye’de aldığım uzmanlığın yeri nedir?…’nde nasıl bir maliyetle karşılaşacağım?…’nde ECFMG sertifikasının yeri nedir?…’nde başvuru sonrası görüşmeler nasıl yürütülür?…görüşmelerinde beni görüşmeye kim çağıracak?…görüşmeleri içeriği tam olarak nedir, kimler tarafından yürütülür?…görüşmelerinin kabul sürecine etkisi nedir?…nasıl sonlanır, eşleştirme (Match) tam olarak nasıl işler?…sonunda eşleşmek ne anlama gelir?
4-“Bireysel Analiz” kısmı tam olarak nedir?

Bireysel Analiz kısmı, KapKon Konferansından bağımsız, katımcılarla birebir yapılacak 30’ar dakikalık 2 ayrı seanstan oluşacak toplam 60 dakikalık bir seanstır. Konuşmacı her seansı, her katılımcı ile ayrı ayrı belirlenen zamanlarda yürütecektir, ve bu programa kayıt yaptıran katılımcılarla konferans bitiminden sonra belirlenen günlerde ve saatlerde yapılacaktır. Arzu eden katılımcılar, seansın ilk parçasını ya da tamamını KapKon konferansı bitiminde alabileceklerdir. Bu düzenleme, kayıt yaptıranlar ile konuşmacı arasında özel olarak görüşülerek yapılacaktır. Bireysel analiz programının detayları yukarıda açıklandığı gibidir.

5-Konferans hangi tarihlerde olacaktır?

Konferans sadece Cumartesi ya da Pazar günleri yapılacaktır ve Türkiye Saati ile öğleden sonra 2.00’PM de başlayacak, yaklaşık akşam 8.30 PM’de bitecektir. Amerika’dan katılmak isteyenler için doğu yakası saati ile saat 8.00 AM’de başlayacak, öğleden sonra 1.30 PM’de bitecektir.  Konferans için ön kayıt alınacak ve ön kayıt alınanlar arasında uygun tarihler oylanarak belirlenecektir. Konferansın açılması için en az 3 kişinin ön-kayıt yaptırması gereklidir. Kontenjan 10 kişidir, 10 kişiden daha çok sayıda olan gruplar farklıı tarihlere taşınacaktır.

6-Konferansı aldım, memnun kalmadım, ya da sorularımın yanıtsız kaldı, neler yapabilirim?

KapKon Konferansı, ECMFG ve USMLE alanında bugüne dek Türk hekimlere yönelik olarak oluşturulmuş en kapsamlı müfredattır. Konferans ve Analiz sonrası memnun kalmadığınız takdirde, konuşmacı ile iletişime girmeniz yeterli olacaktır. Memnun kalmadığınız durumda, konferans sonrasındaki 1 hafta içinde tüm konferans ücretini geri istemeniz yeterlidir, ödemiş olduğunuz ücret iade edilecektir.

7-Yukarıdaki açıklamalar yeterli olmadı, konferans ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacım var, kime danışacağım?

USMER KapKon + Bireysel Analiz Programı konusunda daha fazla bilgi için kapkon@usmer.org adresine yazabilirsiniz, bu adrese bir telefon numarası gönderirseniz, detaylar hakkında konuşmacı sizinle direk olarak iletişime geçecek ve sorularınızı yanıtlayacaktır.

8-“Bireysel analiz” kısmının bana ne kadar faydalı olacağından tam emin değilim, detaylandırabilir misiniz?

Bireysel Analiz seansı, tüm katılımcılar için ayrı ayrı yürütülecektir. Kişinin mesleki özgeçmişi ile ilgili her türlü detay ABD’de tıpta uzmanlık çerçevesinde değerlendirilecek ve kişiye bu konu ile ilgili kişisel tecrübeler ve nesnel bilgiler ışığında bilgiler aktarılacaktır. Bu seansın bir parçası da, kişinin daha önce konuşmacıya yollamış olduğu CV dosyasının amaç mektubu çerçevesinde detaylı olarak incelenmesi ve kişisel hedefleri doğrultusunda gerekli düzeltmelerin önerilmesidir. Bireysel analiz ve CV değerlendirme seansları sonunda katılımcının aklında kendi hedefleri çerçevesinde hiçbir sorunun kalmaması hedeflenmektedir.

9-Daha önce kurslara katılanların tecrübelerini öğrenebilmem mümkün müdür?

Evet. Kursa katılan tüm üyeler kimlikleri alınmadan geribildirim formlarını doldurmaktadır. Bu form hiçbir denetimden geçmeden anında geribildirim sayfasında yayına girmektedir. Bu sayfaya erişmek için lütfen tıklayınız : Katılanlar ne dediler?

10-Nasıl ön-kayıt yaptıracağım?

Bu bağlantıya tıklayarak ön-kayıt formunu doldurabilirsiniz. Ön-kaydınız alındıktan kısa bir süre sonra sizinle iletişime geçilecektir.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)