Nis 132012
 

“Externship veya mini-residency”, “observership veya shadowing ” ve “elective”ler USCE’nin çeşitli şekilleridir. Amerikada ihtisasa kabul sürecinde, klinik tecrübeniz, üzerinde önemle durulan bir konudur. Çoğu hastane hastayla iletişim kurabilen, hasta dosyalarıyla ilgili bürokratik işleri halletmeyi bilen, ABD’nin klinik düzenine hakim olan ve ABD’de klinik tecrübe sahibi adaylar istemektedir. Kişinin tecrübeli olması bazı programlar tarafından şiddetle istenirken (en az bir senelik USCE deneyimi olmasını isteyen bölümler vardır), kimi programlar kendi ülkenizdeki klinik deneyiminizi geçerli kabul eder. Bu sizin hiç klinik tecrübeniz olmasa da bir residency programına yerleşebileceğiniz anlamına gelse de, aslında başvurabileceğiniz yer sayısını çok azaltır. Klinik tecrübe edinmek için yapılan başvuruların diğer bir önemli boyutu da hocanızdan referans mektubu almaktır.

“Externship”de kişi hastaya dokunma yetkisine sahiptir; fizik muayene yapabilir, öykü alabilir ve laboratuar sonuçlarına da bakabilir (hands-on experience). Elective’in içeriği de externship ile aynı hands-on deneyimi kapsar; ancak burada mezun olarak değil tıp öğrencisi olarak bulunursunuz. Observership ise hastaya dokunmadan sadece gözlemlemeyi, sabah toplantılarına, seminerlere, derslere, olgu sunumlarına katılmayı kapsar. Dolayısıyla, externship ve elective gerçek anlamda USCE olarak kabul edilirler; ancak observership’de pasif olarak gözlemlediğinizden ve hastaya dokunmaya izin verilmediğinden bazı programlar bunu USCE kapsamında değerlendirmez (örneğin University of Michigan’daki psikiyatri programı). Yani hands-on hasta bakabileceğiniz bir elective, pasif kaldığınız (hatta gölge olarak da tabir edilen) observership’den çok daha üstündür.  Elective programlar genellikle pahalı olacaklardır; konaklamanızın yanı sıra ulaşım, yiyecek gibi maliyetler ve ayrıca gideceğiniz hastaneye ödemeniz gereken meblağ, hesabı kabartabilir. Rotasyonunuz esnasında pozisyonu ne olursa olsun tüm personele güler yüzlü ve sıcak yaklaşmak, her zaman kibar ve anlayışlı olmak, güvenilir ve özverili olduğunuzu göstermek, herhangi bir konuşma veya sunum söz konusu olduğunda hemen üstlenmek, nöbetlere kalmak, herkesten önce gelip herkesten sonra çıkmak, insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakacak ve daha iyi bir referans mektubu almanızı sağlayacaktır.

 

Caner Saygın
USMER

  One Response to “USCE (United States Clinical Experience) ve bir yorum”

  1. Hocam peki USCE programına katılmak zorunlumudur? Katılmazsak ne olur?

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)