Nis 222012
 

ABD’de alınan uzmanlık sonrası yandal uzmanlığına nasıl girilir ?

ABD’de alınan ACGME akredite asistanlık eğitimi (residency) sonrası anayandallardan birine girmek için ilk başta yapılan başvurunun aynısı tekrarlanır, aynı USMLE transkripti, yeni tavsiye mektupları ve güncellenmiş belgelerle yeniden bir başvuru yapılır, görüşme sürecine girilir, “match” sistemine dahil bir programsa, eşleşme usülüyle, değilse açıktan kontrat kabul edilerek işe Temmuz da başlanır.

Bu aşamada yandal uzmanlığa aday kabulünde aday seçimi program tarafından nasıl yapılır ?

Aday seçimi aynı asistanlık (residency) için olduğu gibi, gereklilikler- başvuru – görüşme – kabul aşaması şeklindeki kronolojik sırayı takip eder.

IMG olmanın bu aşamada bir negatif etkisi var mıdır ?

IMG olmanın her başvuru aşamasında negatif bir etkisi vardır. Negatif ile ne kastettiğimizi açıklayalım. IMG’lerin ABD’deki varlık sebebi, onlara duyulan ihtiyaçtır. Onlara duyulan ihtiyacın temel sebebi de yeterince AMG olmamasıdır (American Medical Graduate). Yeterince AMG olmamasının sebepleri de karmaşıktır (tıp fakültesinin paralı ve çok pahalı olması, tıp okumak isteyenlerin azınlıkta olması gibi). IMG’lerin varlık sebebi, AMG eksikliği olduğunu göre temelde, o halde AMG’nin yeterli olduğu her durumda IMG kaçınılmaz olarak istenmeyecektir. Bu da normaldir. IMG olmak sonradan değiştirilemeyecek bir statü olduğuna göre, AMG’nin olduğu her başvuru havuzunda negatif bir faktör olarak başvuruyu zayıflatır. Bu tespitler rasyoneldir, kanıta dayalıdır. Bir ülkenin bir malı ithal etmesi sırasında kullanacağı mantık algoritmasının aynısı burada da geçerlidir. Bu olayı “ulusal kimlik” veya “gurur” çerçevelerinde ele almak doğru olmaz. Şunu da eklemek gerekir ki, IMG olmanın negatif durumu başvuru prosesi açısından değerlendirilmiştir, bu aşamalar aşıldıtan sonra ihtisas sırasında IMG olmanın (baş asistanlık – chief residency) bazı özel pozisyonlara hariç tutulduğunda bir avantaj ve fırsat eşitsizliğine yol açmadığı da bir gerçektir.

Dr. Ulaş Mehmet Çamsarı
USMLE Strateji Merkezi | USMER.org

  One Response to “ABD’de yandal uzmanlığı nasıl yapılır ?”

  1. selam iyi çalışmalar,
    yan dal ihtisası yapan bir hekim süresi bitmeye 1 yıl kala yurtdısında kendi bransı ile ilgili bir hastanede calışabilir mi? yurtdısında gecirdiği süre ihtisas süresinden sayılır mı? yoksa dönüşte üzerine dısarda gecirdiği süre kadar eğitim görmesi gerekir mi? ihtisas yaptıgı kurumda aynı yandal uzmanlık eğitimi alan hekimler bu kişinin yurtdısına gitmesine itiraz edebilir mi?

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)