Nis 262012
 

Geride bırakmış olduğumuz TUS nedeniyle herkese öncelikle geçmiş olsun ve güzel sonuçlar dilerim.

Bildiğiniz gibi 2012 yılı TUS açısından reform yılı olmuştur. Görünen o ki ÖSYM reform hareketini TUS sonrasında da sürdürmektedir. Önceki yıllarda sınava girenler bilir; sınav sonrası ilk Pazartesi cevap anahtarı yayınlanırdı. Bu yıl ilk kez yayınlanmadı!

Neden diyeceksiniz?
ÖSYM 24 Nisan 2012 tarihli Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarını açıklama duyurusunu yayınladı. 30 Nisan 2012 Pazartesi günü, soruları ve yanıtlarını görme fırsatı yakalayacağız.

Asıl sorun şu ki bu 1 haftalık bekleme süresinin mutlaka bazı sebepleri var, bununla ilgili görüşlerimi aktaracağım fakat üzüldüğüm nokta; her fırsatta ÖSYM’ye saldıran bir zihniyet, birilerinin maşası olarak yaşam sürdüren bir grup, bu 1 haftalık süreyi de fırsat bilip yine atağa geçmiş, dilekçeler, Ösym’ye sözlü saldırılar vs. ile garip bir kampanya yürütmektedir.
Öncelikle bu arkadaşlara, hatta içlerinde çokca sınava girmeyenlerin dahi olduğu bu gruba “sakin olun” çağrısı yapmak istiyorum.

Bir hafta böyle abartacak bir süre olmadığı gibi, insanları tamamen duygusal nedenlere alet edip; zaten sonucundan hiçbirşey çıkmayacağını herkesin çok iyi bildiği, o kitapçıkların yırtınsanız da takla da atsanız 30 Nisan tarihinden önce yayınlanmayacağını başroldekilerin de çok iyi idrak ettiği ama sözde “bakın biz sizin için uğraşıyoruz” mesajı verme gayretlerinizi daha faydalı ve çıkarsız(!) eğilimlere yöneltmenizi tavsiye ediyorum.

ÖSYM’den tabir-i caizce sıkça fırça niteliğindeki basın açıklamalarına maruz kalmak bünyenizde alışkanlık yapmış olabilir. Bir kez olsun “yıkıcı” değil “yapıcı” olunuz!

Şimdi gelelim ÖSYM neden böyle birşey yaptı, niçin kitapçıkları soru ve cevapları 1 haftalık gecikmeyle açıklayacağını duyurdu?

Bunun olası nedenleri:

1- ÖSYM ‘nin cevap kitapçığı şu an ellerinde hazır, sadece bunu yayınlamadılar. Çünkü bunca süredir ortaya çıkan hatalı ve tartışmalı sorular ÖSYM kendi içinde bunları en aza indirecek bazı yöntemlere sevk etmiştir. Bunlardan birincisi de kitapçıkları sonradan açıklamaktır.Neden?
ÖSYM şu an sizlerin cevap kağıtlarınızı bir taraftan okuyor ve değerlendiriyor. Türkiye genelinde sizlerin verdiği cevap ile kendi cevabını karşılaştıracak. En çok işaretlenmiş bir cevap eğer ki kendi cevap anahtarında karşılık bulmuyorsa bu soruyu ele alacak, tekrar değerlendirecek, bir soru hatası varsa bunu giderecektir. Böylelikle eski sistemde olduğu gibi ortaya hatalı ve tartışmalı sorular çıkmayacak, kitapçık açıklanmadan gerekirse o soru iptal edilecektir. Özetle ÖSYM şu an cevaplarınızı okuyor, sizin cevaplarınızla kendi cevap anahtarını karşılaştırıyor!

2- Tartışmalı 2010 Aralık TUS’unda ÖSYM kendisine açılmış olan bir davayı kaybetti. Dr. Mustafa Aydınol’un iddaa ettiği 5 sorunun doğru cevabı bilirkişi raporuyla doğrulandı ve mahkeme ÖSYM aleyhine karar verdi. Sonuç olarak ÖSYM’de buna benzer bir davaya müdahil olmamak adına önlemini önceden almakta , hem hekimler için , hem de kendisi için olası mağduriyetleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Dolayısıyla, 1 haftalık sürede zaten yoğun geçen TUS hazırlık sürecini dinlenerek geçirmenizi, tıp fakültesi mezunu hekimler olarak ortalıkta yaygara koparanlara itimat etmemenizi, sadece kişisel olarak bu ertelemeyi akl-ı selim bir şekilde yorumlamanızı, bir nevi bu bekleme süresini tatil olarak değerlendirebileceğinizi düşünüyorum.

Sınava giren tüm meslektaşlarıma başarılar diler saygılarımı sunarım.

Dr. Fatih BATI
USMER TUS Editörü

www.doktorlarsitesi.net

  12 Responses to “2012-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) İlkbahar Dönemi Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarlar”

 1. Ösym çok ciddi bir işi yükleniyor ancak buna uygun ciddiyette hareket etmiyor.
  Bu duruma itiraz eden insanları maşalıkla, karanlık düşüncelerin adamı olmakla suçlayıp hayli saçma bir yazı kaleme almışsınız.
  Durumun açıklaması söylediğiniz gibi olsa bile hekim kamuoyuna yapılan bir saygısızlığın ve vurdum duymazlığın varlığını inkar edemeyiz. Modern bir toplumda insanlar bilgilendirilir. Sorular açıklanmayabilir ama bunun cevabı canımız istedi o yüzden olamaz. Bilgilendirme yazısında doktor hanımlar beyler şu şu nedenlerle soruları 30 nisanda açıklayacağız denir insanlarda cevabı tatmin edici görüyorsa bekler görmüyorsa itiraz eder. Tepkilerin temelini bu oluşturuyor. Bunu idrak etmeden insanları yaftalamak yapıcı değil yıkıcıdır.
  Ösym’yi arayan insanların dilekçe veya mail atanların amacıda soruların açıklanmasını sağlamak değil karşılarında lise son sınıf öğrencileri değil halen hayatlarını planlamakla meşgul bu durumdan yorulmuş ve netleşmeyi ümit eden insanlar olduğunu ve yaptıklarının keyfi olduğunu onlara bildirmektir.

 2. Saçma bir yazı olmuş. OSYM’yi eleştirenler maşa, karanlık güç ise yaptığı tüm yanlışlara rağmen ÖSYM’yi savunanlar nedir ? Bizlerin eleştiri sebepleri ile size bu bloğu yazdıran sebepler aynıdır. Ortada bir belirsizlik, olağan dışılık mevcuttur. Bu durumu aydınlatmak da OSYM’nin görevidir sizler gibi blog yazarlarının değil. Aydınlatamıyorsa tabi ki de eleştirilecektir. Bugün soruları ve cevap anahtarını açıklamayı 1 hafta geciktirenlere biz çıkıp tepki vermezsek yarın aynı şahıslar nasılsa tepki veren yok diyerek belki de hiç açıklamayacaklar. Bugün bu 1 haftayı tatil olarak yorumlayan sizler bu süre uzadığında acaba nasıl yazılar kaleme alacaksınız ?

 3. Dr. Bey doğru söylemiş.bir hafta beklemek sorun deil.Yeter ki tartışmalı soru çıkarmasınlar.Sonraki soru iptali vesaire daha uzun sürüyor.Eğer sonuçları da bir haftada açıklarlarsa o zaman güzel olur.

 4. sınv stresii ile 1 hft 1 ay gibi geliyr.dilekçe olayı bencede saçma.gondermdm.ınsanlrı parayla kaydedn bı dersanenin buna oncu olması sadeceee çıkr amaçlı olabilr.katlyrm.

 5. OSYMNİN DİLEKÇEYE CEVAP VERME SÜRESİ 1 AY. KİTAPÇIK BİR HAFTA SONRA . BOŞ İŞLER

 6. Katıldığım noktalar var katılmadığım noktalar var.Ösymye her itiraz eden birilerinin maşası değildir.Mecburi hizmette bir doktor sonuçların bir an önce açıklanmasını ister ve haklı olarak dilekçesini yazar.Yazar herkesi aynı kefeye mi koymuş?
  Ösym gelecek tepkilere ve tartışmalı sorulara önlem amaçlı 1 hafta geciktiriyorsa bu süre sanki az gibi.
  Bir de Mustafa Aydınol davasında Ösym yeterince bedel ödemedi. Sayın Aydınol ne yaptı acaba merak ediyorum.
  Tus sonrası özellikle bir dersanenin ortaya çıkıp hekimlerin hakkını savunuyormuş görünüme bürünmesi yanlıştır.Hekimler bu çıkar şirketlerini sahiplenmemeli.Hakkınızı sizin odalarınız olan TTB ile arayınız.

 7. Malum tus dersanesi her zaman için OSYM yi elinde oynatmak istemiştir. Bu bağlantılar kesilince organize şekilde saldırı yapıp kurumu yıpratmaya çalışmaktadırlar hala bu devam etmektedir.
  ÖSYM’den Bilgi Sızması
  bkz: http://stetuskop.com/showthread.php?t=4309

 8. Fatih Abi’yi şahsen de tanıyorum.Yazdığı herşeyin altına imzamı atacağım bir abimizdir.Bu yazısına da katılıyor ve imzamı atıyorum.
  Tıp 5 Serdar

 9. Bu yönüyle düşünmemiştim.mantikli bir yaklaşım. ..

 10. Birhaftalik sureyi osymnin kapısında da yatsaniz değiştiremezsiniz. Çok doğru bi söz masşa olmayin. Yüzünüze gülüp arkanızdan alay edenler var. Bu dersaneler bankadan farksız. Tek hedefi cebinizdeki paradır.

 11. Fatih hocam tebrik ederim.Ösym sizin dediklerinizi yaptı 🙂
  2 soru iptal.

 12. Cevaben:

  -Öncelikle teşekkür etmek istediğim, beni eleştiren arkadaşlar olacak; eleştiri olmadan iyi bir başarı olmaz, eleştiri olmadan daha iyisi olmaz!
  ÖSYM yapmış olduğu açıklama ile daha doğrusu öne sürdüğüm olası nedenleri resmileştirerek eleştirilere yapacağım cevap hakkımı kısmen elimden almış oldu 😉

  -Hayatta yapmayı ve yapılmasını sevmediğim işlerin başında ; daha iyisini yapmadığınız bir işe “saçma olmuş” yakıştırmasıdır. Sen ancak daha iyisini yaptığında bu söz hakkına sahip olursun. Aksi halde sadece “boş boş konuşuyor” olursun. Doğruya doğru, eğriye eğri demesini bilen insan kaliteli bir yaşam sürmeye mahkumdur!

  -Herkesi tabi ki aynı kefeye koymuş değilim, yazımda kimleri hangi kefeye koyduğumu açıkca belirttim. Burdaki temel mesajım başkalarının gazıyla ve dolduruşuyla değil, birer yetişkin ve doktora yakışır tarzda hakkınızı arayın mesajıydı. Lollipop şekeriyle kandırılacak yaşları geçtiğinizi düşünüyorum ama bunu algılamayan bazı patronlar mevcut! Ben sadece uyarımı yaptım. Olayları görmediğiniz ya da farkedemediğiniz açıdan bakmanıza yardımcı olmaya çalıştım.

  -Bana hak veren olumlu görüş bildiren arkadaşlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Onların bu yazıya olan inançlarının da ÖSYM tarafından doğrulanması tarafımı da ayrıca mutlu etmiştir.

  Ve son olarak “Başkasının değil kendi kafanızla doğruları arayınız” Fatih BATI

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)