Şub 252012
 

USMLE Step 2 CS (Clinical Skills) sınavı, USMLE Step 2 diye tarif edilen 2. basamak USMLE sınavlarının 2.basamağıdır. Bu sınav ilk basamak olan Step 2 CK sınavına ek olarak pratik uygulamaların test edildiği bir sınavdır. Bu sınav Amerika Birleşik Devletleri’nde Los Angeles (CA), Chicago (IL), Philadelphia (PA), Atlanta (GA) ve Houston (TX) olmak üzere belirlenmiş 5 ayrı merkezde uygulanır.  Standardize Hasta (Standardized Patient) diye adlandırılan, hasta rolü yapan kişiler tarafından belirli hastalıklar simüle edilerek adayların anamnez, muayene ve hasta notu yazma becerilerini test eden bir sınavdır. Step 2 CS sınavı, 1998 ve 2005 yılları arasında, CSA adı ile (Clinical Skills Assessment) sadece Amerika Birleşik Devletleri dışındaki tıp fakültelerinden mezun olan hekimlere zorunlu tutulan bir sınav iken, 2005 yılından itibaren, Step 2 genel konsepti içine dahil edilmiş ve Step 2 Clinical Skills ismini alarak Amerika Birleşik Devletleri sınırları içindeki tıp fakültelerinden mezun olan hekimlere de zorunlu hale getirilmiştir.

 

USMLE Step 2 CS sınavı 3 alt başlıkta değerlendirimektedir.

  • Integrated Clinical Encounter (ICE)
  • Communication and Interpersonal Skills (CIS)
  • Spoken English Proficiency

Sınav yaklaşık 10-12 sayısı arasında değişebilen hasta karşılaşmalarından oluşur. Bu hasta karşılaşmaları (patient encounter) 15 dakika hasta ile görüşme, ve 10 dakika’da hasta görüşmesinin notunun yazılması kısımlarında oluşur.

 

Hasta notu artık sadece bilgisayarda yazılmaktadır ve USMLE’nin resmi sitesinde verilen örnek bilgisayar sayfa çıktısı aşağıdaki gibidir :

 

Step2CS_SampleNote

 

Hazırlayan : Ulaş Çamsarı

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)