Şub 252012
 

“USMLE Step 1” Sınavı, temel tıp bilimlerinin test edildiği, içeriği Amerika Birleşik Devleri sınırları içinde bulunan tıp fakülteleri öğretim üyeleri tarafından sağlanan sorulardan oluşan bir sınavdır. USMLE 1. basamak sınavı, tümUSMLE sınavlarının ilkidir ve ECFMG sertifikası‘nın gerekliliklerinden biridir ve içeriğinden NBME kuruluşu sorumludur.

USMLE 1. Basamak sınavı içeriği, anatomi, biyokimya, davranış bilimleri, mikrobiyoloji, fizyoloji, patoloji  geleneksel temel alanlarını ve bu branşlara ek olarak genetik, yaşlanma, beslenme, immünoloji, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi gibi ara branşları da kapsamaktadır.

USMLE Step 1 sınavı, USMLE Step 2 CK sınavı ile beraber, Türkiye’de sadece Ankara Amerikan Kültür derneğinde bilgisayar aracılığı ile uygulanmaktadır. USMLE Step 1 sınavı yaklaşık 322 çoktan seçmeli sorudan oluşur ve sorular her biri 1 saat süren 7 ayrı blok şeklinde uygulanır. Sınavın toplan süresi 420 dakika kadardır. 45 dakika olarak belirlenmiş ve parçalar halinde kullanılabilecek mola süresi ile beraber sınav yaklaşık 8 saat sürer ve dünyada çok sayıda merkezde uygulanmaktadır.  Başvuruları onaylanan adaylar, sınavlar için internet sitesi üzerinde sağlanan takvim sistemleri ile hafta içi herhangi bir günde girebilme hakkına sahiptirler.

 

Hazırlayan : Ulaş Çamsarı

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)