Şub 252012
 

Tavsiye (referans) Mektubu (Letter of Recommendation-LoR), ABD’de mezuniyet öncesi ve sonrası akademik sistemde işe alınma / kabul edilme (recruitment) süreci başvuru dosyasının gerekliliklerinden biridir. ABD’de mezuniyet sonrası tıp eğitimi (asistanlık, yandal uzmanlığı) başvuru sürecinde kullanılan başvuru dosyasının bir parçasıdır. Bu dosyanın diğer öğelerinden bazıları özgeçmiş dosyası (CV), amaç mektubu (personal statement), USMLE transkripti, dekan mektubu (dean’s letter/MSPE), tıp fakültesi mezuniyet transkripti ve diploması gibi belgelerdir.

Tavsiye mektupları genel özellikleri :

  • Kişiye yakından tanıyan ve onunla beraber çalışmış birisi tarafından yazılır.
  • Yaklaşık bir A4 sayfayı dolduracak uzunluktadır.
  • Kişiyi spesifik bir başvuruya öneren bir içerikte yazılır ve günceldir.
  • Geleneksel olarak mektup yazarı kişi ile benzer eğitime sahip ve  akademik olarak en az aynı seviyede ya da daha yüksek rütbeli birisi arasından seçilir.
  • Geleneksel olarak mektup yazarı tarafından direk olarak kuruma yollanır, kişi mektubu görmez. (görme hakkını kullanmak istemediği sürece)
  • Geleneksel olarak bir başvuruda 3 adet istenir, bazen 4 adet istenebilir, veya 4. mektup seçeneğe bağlı olabilir.
  • Mektuplar geleneksel olarak bir görüşme sürecinde mutlak gerekliliktir,en az 3 adet mektubun en azından kopyaları karşı tarafa ulaşmadan görüşme teklif edilmez. Orjinalleri ulaşmadan iş teklifi genellikle yapılmaz.

Yaygın kanıya göre, tavsiye mektupları başvurunun en önemli parçalarından birini oluşturur ve kişinin pozisyona kabulü sürecinde çok kritik bir role sahiptir.

 

Hazırlayan : Ulaş Çamsarı

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)