Şub 262012
 

“Residency” (Uzmanlık Eğitimi), ABD’de tıp fakültesi eğitiminden sonra tıbbi ( DO, MD, MBBS, MBChB, BMed), dental (BDS, DDS, BDent, DMD, BChD, BDSc), ya da podiatrik  (DPM, BPod) bir ünvan almış kişilerin, kıdemli doktorların denetimi altında seçmiş oldukları uzmanlık dalında aldıkları ( Dahiliye, Genel Cerrahi, Pediatri gibi) uzmanlık eğitimi sürecine verilen isimdir..Bu eğitim sürecindeki kişilere ise “resident” (asistan doktor) denir.  Seçilen uzmanlık alanına gore, uzmanlık eğitimi, intörnlük senesini takip edebilir, ya da içerebilir. Uzmanlık eğitimini, seçime göre yandal eğitimi takip edebilir. “Resident” ve “Residency” kelimeleri, ABD’de modern tıbbın doğum yeri olarak kabul edilen Johns Hopkins Hastanesi’nde doğmuştur. Modern Dahiliyenin ve modern uzmanlık eğitimi programlarının kurucusu sayılan Prof. Dr. William Osler yönetiminde ABD’deki ilk uzmanlık eğitimi Johns Hopkins Hastanesi’nde başlatılmış, doktorlar eğitimlerinin bir parçası olarak  “nöbet” tutmaya başlamıştır. Nöbet tutmaya başlayan hekimler için , “hastane sakinleri” anlamına gelen “resident” kelimesinin kullanılmaya başlamasıyla, uzmanlık eğitim programlarının tamamına yayılarak yerleşik bir terim haline gelmiştir.

 

Hazırlayanlar : Didem Uzunaslan, Cansın Yılmaz, Ulaş Çamsarı

  2 Responses to ““Residency” nedir?”

 1. Merhaba,

  Türkiye’de başlayan ortopedi uzmanlığımı Amerika’da nasıl devam ettirebilirim ?

  • Merhaba Safa Bey,

   Türkiye’de başlayan uzmanlığınızı ABD’de devam ettirmeniz bilinen yollardan mümkün görünmemektedir. USMLE sınav sürecini tamamladıktan sonra ECFMG sertifikası alarak ihtisasa yeniden başvurablirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgiler için USMER Forum’u ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

   http://www.usmle.ulascamsari.com/usmerforum.html

   Saygılar

   Dr Ulaş Çamsarı

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)