Şub 252012
 
NRMP (National Resident Matching Program – Ulusal Asistan Eşleştirme Programı) Amerika Birleşik Devletleri içerisinde olan mezuniyet sonrası tıp eğitimi pozisyonları için ortak bir başlangıç tarihi sağlanmasına yönelik bir sistem oluşturulması amacıyla 1952 yılında kurulmuş, kar amacı taşımayan bir kuruluştur.
NRMP kurumu aşağıdaki 5 ayrı kuruluş tarafından desteklenmektedir :
  • Amerikan Tıp Uzmanlıkları Kurulu (American Board of Medical Specialties (ABMS))
  • Amerikan Tıp Birliği (American Medical Association (AMA))
  • Amerikan Tıp Fakülteleri Birliği (Association of American Medical Colleges (AAMC))
  • Amerikan Hastaneler Birliği (American Hospital Association (AHA))
  • Tıp Uzmanlık Toplulukları Konseyi (Council of Medical Specialty Societies (CMSS))

NRMP eşleştirme (National Resident Matching Program)  programı, eğitim programları şeflerinin ve asistanlık eğitim programlarına başvuran adayların tercihlerinin tarafsız olarak eşleşmesine olanak sağlar. Her yıl  24.000 asistanlık pozisyonu için ABD deki allopatik (M.D. ünvanı veren okullar) tıp fakültelerinden yaklaşık 16,000 kişi ve osteopatik tıp fakültelerinden (D.O. ünvanı veren okullar), Kanada ve yabancı tıp fakültelerinden (IMG) yaklaşık 15.000 kişi ABD’de eğitim prpgramlarına girebilmek için eşleştirme sistemine katılmaktadır.NRMP kapsamındaki programlar dört ayrı kategoriye ayrılır:
Kategorik (categorical) programlar asistanlığın ilk seneden itibaren başlatıldığı ve tıp dallarında uzmanlık sertifikası (board certificate) iiçin gerekli eğitimin verildiği programlardır.
İleri (Advanced) programlar önkoşul olarak bir yıllık eğitim sonrasında (PGY-1)  asistanlığın ikinci ve daha ileri yıllardan devam ettirildiği programlardır.
Hazırlık (Preliminary) veya bir yıllık başlangıç programları ileri programlar için önkoşul eğitiminin yerine getirildiği programlardır.
Hekim (Physician) programları daha önce herhangi bir seviyede uzmanlık eğitimi almış hekimler için verilmektedir (prior graduate medical education) ve  tıp öğrencilerine açık değildir. NRMP başvuru ve işbaşı yapmak için herhangi bir hizmet vermez. Adayların NRMP sitesine kayıt olmanın dışında buna ek olarak asistanlık programlarına doğrudan başvuru yapmaları gerekmektedir. ABD’deki asistanlık eğitim programlarının büyük bir çoğunluğu Elektronik Asistanlık Başvuru Servisini (ERAS) kullanmaktadır. Adayların bu hizmetlerden yararlanabilmesi için hem NRMP’ye hem de ERAS sistemine ayrı ayrı  kayıt yaptırması gerekmektedir.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)