Şub 112012
 

Oncelikle Vasington Buyukelciligi’mizin sayfasinda verilen bilgiler:

www.washington.emb.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=121416

“J-1 Vizesi, Türkiye ile ABD arasında akdedilen bir anlaşma ile Türk Hükümeti adına ABD’ye gelen kişilere verilen bir vize türüdür.
Bazı J-1 vizelerinin üzerinde “Two year rule apply” (2 yıl kuralı geçerlidir) ifadesi yeralmaktadır. Bu ifade, ABD’ye J-1 vizesi ile gelmiş kişilerin ABD’de kalış sürelerinin bitiminden sonra anavatanı olan ülkeye (Türkiye) geri dönüp, kendilerine burs veren kurum adına mecburi hizmet yapmaları gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca, 2 yıl kuralı, burs almamış, mecburi hizmet zorunluluğu olmayan kişilere de uygulanmaktadır.

Sözkonusu kuralı kaldırmak (waive) için Türk ve ABD makamlarına başvurulması gerekmektedir. Başvuruların cevabının Türkiye’den gelmesi 2-3 ay sürmektedir.

Özellikle Üniversitelerden yanıtlar geç alınmaktadır. Bu nedenle, üniversiteniz nezdinde konuyu/evrakınızın akıbetini takip ederek süreci hızlandırmanız tavsiye olunur.

Başvuru :

J-1 vize değişikliği için ilk önce başvurulması gereken kurum ABD Dışişleri Bakanlığı (U.S. Department of State), Waiver Reviev Division’dır. Konu ile ilgili gerekli bilgi ve belgelere aşağıda sunulan internet adreslerinden ulaşılabilinir:

www.travel.state.gov/visa/temp/types/types_1267.html#19
www.travel.state.gov/visa/frvi/forms/forms_1342.html

Büyükelçiliğimize yapacağınız J-1 vize değişikliği başvurusu için gerekli belgeler:

1. Türkçe dilekçe. (3 nüsha, her nüshadaki imzaların orijinal olması ve dilekçede, mezun olunan üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarının, herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp alınmadığının,irtibat adresi, e-mail adresi ve telefon numaraları ile ABD Dışişleri Bakanlığından aldığınız dosya numarasının (case number) belirtilmesi gerekmektedir.)

2. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi. (3 kopya, cüzdanın ön ve arka sayfalarının A4 kağıdına ve tek sayfaya çekilmiş olması gerekmektedir.)

3. “Third party barcode page” (2 kopya)

4. Hızlı posta ücreti olarak 30 dolarlık nakit para, money order veya pul (normal postayla göndermemizi isterseniz 10 dolar)

Başvuru evrakınızı Büyükelçiliğimizin aşağıda kayıtlı adresine gönderiniz.

Turkish Embassy
Consular Office/J-1 Visa Waiver
2525 Massachusetts Ave. NW
Washington, D.C. 20008
E-mail: consulate@turkishembassy.org; konsolosluk@turkish embassy.org

Başvurunuz hakkında ilgili makamlarımızdan olumlu yanıt alındıktan sonra, ABD Dışişleri Bakanlığına tarafımızdan “no objection letter” gönderilmektedir.”

Burada acikca belirtilen islemleri yaptiktan sonra, buyukelcilik sizin ile ilgili oldugunu bildigi kurumlara herhangi bir borcunuz veya yukumlulugunuzun olup olmadigiyla ilgili direkt yazi yaziyor. Artik dosyaniz Disisleri Bakanligi’na gonderilmiyor. Ben tip fakultesini bitirdikten hemen sonra arastirma icin ABD’ye geldim ve su anda elimde olan vize “J1-research scholar”. Benim durumumda uc yere yazmislar: 1. Milli Egitim Bakanligi Yuksekogretim Genel Mudurlugu, 2. Basbakanlik Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), 3. Mezun oldugum okulun Tip Fakultesi Dekanligi. Burada dikkat edeceginiz husus sizin bu makamlar ve buyukelcilik ile ilk bir ay icinde (benim kisisel tavsiyem) iletisime gecmeniz ve takip etmeniz. Bana her uc kurum da, onlari aradigimda cok yardimci oldular. Benim durumumda, ben basvurumu Temmuz basinda gondermistim, her uc kurum da Temmuz ortasina kadar cevap yazmis. Fakat okuldan ve KYK’dan gonderilen mektuplar Buyukelcilige ulasmamis ve tabii buyukelcilik de bana dogal olarak haber vermemis (onlarin yazmadigini dusundugu icin hala beklemedeymis). Ocak ayinda, hala cevap alamayinca, ben israrla iletisime gecmeye calistim (email ve faks ile) ve bana bunlari anlattilar ve o iki kurumdan mektuplarin e-posta/faks ile tekrar gonderilmesini saglamami soylediler. Ben de o kurumlardan rica ettigimde yardimci oldular, tekrar e-posta ve faks ile gonderdiler. Sonrasinda da buyukelcilik yaziyi bir hafta icinde gondermis.
Buyukelciligin yazdigi kurumlardan borcunuz olmadigina dair yazi gelince, buyukelcilik hemen “No Objection Letter”i Department of State’e gonderiyor.
Dikkat ederseniz, Saglik Bakanligi, Askerlik Subesi, Maliye Bakanligi gibi kurumlara eger direkt bir iliskiniz yoksa (oralardan burslu gonderilmemisseniz) sizin icin mektup gonderilmiyor.

Bundan sonrasi Amerikan makamlarina kaliyor. Ben de su sirada onlardan cevap bekliyorum. Gelismeler oldukca yazacagim. Bu olayin Turkiye ile olan kismini anlatmak istedim.

“Neuro” – USMER Seçkin üye

http://www.usmer.org/usmerforum.html?func=view&catid=10&id=10700#11021

  6 Responses to “J1 Vize No Objection Statement nasıl alınır?”

 1. merhaba,

  siz burs ile mi yoksa kendi imkanlarınız ile mi gittiniz acaba?

 2. Selam
  ben bu islemlerin hepsiini yaptim i20 ve case file elimde henuz wasingtondan mail geldi no objection letter gonderildi diye, bundan sonraki asamada ne yapmaliyim elimde online olarak takip edebilecegim hicbisey yok RECEIPT NUMBER denen numarayla check ediliyor oda bende yok case file uyusmuyor bu asamada Tr ye gidip tekrar basvuru alsam ise yararmi yoksa USA da kalip (out of status 40-50 gundur) receipt number olayini ogrenmeyemi calismaliyim ?

 3. Selam,

  Ben de J1 waiver islemlerini Agustos 2014’te baslattim. Elcilikle sitelerinde belirttikleri mail adresiyle iletisime gectim. MEB’den cevap almislar ama okuldan ve KYK’dan cevap gelmemis henuz. Okuluma mail atarak sureci hizlandirabilirim ama KYK kisminda nasil bir yol izlemem gerektigimi kestiremiyorum. Acaba iletisime gectiginiz departman neresi ve telefonu nedir? Bunu da ozelden ya da buradan paylasmaniz mumkun mudur?

  Benim aklima gelen ilk sey Ankara KYK’i aramak ama nasil bir yonledirme ile karsilasacagimi bilmiyorum.

  Yazida “faks ya da e-mail ile yollamalarini isteyin” demissiniz. Emin olmak icin tekrar soruyorum; e-mail ve faks yeterli cozum mudur?

  Tesekkurler.

 4. Merhaba,

  iki yil kuralini kadirmak icin State departman’ina yapilan basvuru formunun guncelini yukleyebilir misiniz?
  Istenilen formu doldurduktan sonra iki yil kuralini kaldirmak icin hem state department hem de ben Washington buyukelciligine basvuru yapmam gerekiyor diye biliyorum.Bu sureci biraz daha detayli anlatma imkaniniz var mi? Tesekkurler..

  • Merhaba, Subat 2018’de Waiver icin başvuru yaptım. Ankara’da olmamın verdigi avantajla buradaki kurumlari sürekli takip ettim. Kurumlar gonderdilerini söylediklerinde bile belgeler ulaşmayabiliyor. DC’deki Buyukelcilik’le irtibata geçip belgelerin gelip gelmediğini de sorgulamanızı öneririm.

   Amerika’daki süreçle ilgili bilgisi olan varsa paylasirsaniz çok sevinirim.

 5. Merhabalar,

  Tip mezunu olup Turkiye deki zorunlu hizmeti tamamlamamis olmak no objection letter almaya engel mi? Bir de KYK borcunu henuz odememis olmak? Borcun geri odemesi baslamadi henuz.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)