Şub 252012
 

ECFMG sertifikası, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates) isimli özel ve bağımsız kuruluş tarafından, tıp fakültesini ABD’de dışında bitirmiş hekimlerin (IMG) ABD sınırları içinde mezuniyet sonrası eğitim programlarına başvurabilmelerini sağlayan bir belgedir. ECFMG sertifikası’na başvurabilmek  için dünya sağlık örgütü’nün listelediği “dünya tıp fakülteleri” listesi içinde bulunan herhangi bir tıp fakültesinden mezun olmak yeterlidir. Bu fakültelerden birinden mezun olan hekim aşağıdaki sınavları başarıyla geçerek ECFMG sertifikası alabilir :

Sanılan aksine, USMLE Step 3 sınavı, ECFMG sertifikasının gerekliliklerinden biri değildir.

 

ecfmg-sertifikasyonu

 

 

ECFMG sertifikasyon süreci USMLE/ECFMG numarası için başvurduğunuz an başlar.  Sınav başvuruları, ECFMG sertifikasyon başvurusu yapıldıktan sonra başlar. Sınava başvurmadan önce, (sınava gireceğiniz zaman aralığına ilişkin) ECFMG Bilgilendirme Kitapçığı ve USMLE Bilgilendirme Yayınlarını okumanız gerekmektedir. Her iki yayın www.ecfmg.org sitesinde mevcuttur. Gereken sınavlar için başvurmak için, ECFMG sitesinde var olan ECFMG’nin Interaktif İnternet Uygulamasını (IWA) kullanabilirsiniz. Sertifikalandırma sürecine hem tıp öğrencileri hem de mezunlar  başvurabilir. Tüm USMLE sınavları yıl boyunca devamlı olarak sunulmaktadır. Ancak ECFMG sertifikasyon gerekliliklerinden bir tanesi tıp fakültesi diplomasına sahip olmak olduğundan dolayı, mezun olup diploma alana kadar sertifikasyon süreci tamamlanamaz. ECFMG sertifikasyonu ve lisans almak için gereken sınavları tamamlamak için belirli zaman sınırlamaları vardır.ECFMG sertifikası alabilmek için USMLE Step 1USMLE Step 2 CK ve USMLE Step 2 CS sınavlarını en fazla 7 yıl çerisinde başarıyla geçmek gerekmektedir. Eğer ilk sınava giriş tarihi ile son sınava giriş tarihi arasında 7 yıldan fazla bir süre varsa ilk girilen sınav geçerliliğini yitirir.

ABD mezuniyet sonrası tıp eğitimi programlar genellikle Temmuz ayında başlamaktadır. Uzmanlık eğitim programlarına başlamadan önce ECFMG tarafından sertifikalandırılmış olmanız gerekmektedir, lakin sertifikalandırılmadan da başvuru yapabilirsiniz. Sınav başvurunuzu ve programlamanızı yapmadan önce, Ulusal Asistan Eşleştirme Programı (National Resident Matching Program – NRMP)  ve başvurmayı düşündüğünüz program tarafından belirlenmiş olan son tarihleri de dikkate almanız gerekmektedir.

 

Hazırlayan : Ulaş Çamsarı

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)