Oca 022012
 

Amerika Birleşik Devletleri’nde tıpta uzmanlık başvuruları NRMP (national residency match program) denilen kuruluş tarafından yönetilen “match” sistemi (eşleştirme) ile yürütülmektedir. Bu sistemin ülkemizde hiç örneği yoktur. Sistem iki ayak üzerinde durur :

  • Adaylar (iş başvurusu yapanlar)
  • Eğitim programları/üniversiteler (işverenler)

Adaylar başvurularını ERAS denilen elektronik bir postane aracılığıyla yaparlar.Elektronik postane tüm adayların belgelerini (USMLE sınav sonuçları, transkript, dekan mektubu, tavsiye mektupları, CV vb gibi) adayların başvurmak istedikleri eğitim programlarına elektronik olarak yollarlar. Eğitim programlarındaki adayları değerlendiren kurul (bu kurulun en başı ve yöneticisi Program Direktörü ‘program director’) bu başvuruları inceledikten sonra belli oranda aday görüşmeye çağrılır. Her eğitim programının görüşmeye çağıracağı belli bir kontenjan vardır. Bu belli bir bütçe ile yönetilir. O nedenle her başvuran aday görüşmeye çağrılamaz. Görüşmeye çağrılmasına karar verilen adaylara bu bir mektup ile bildirilir (daha sıklıkla e-posta, bazen normal posta ve bazen her iki yolla) Bu davet mektubunu alan aday,daveti kabul ederse (genellikle davet kabul edilir) görüşmenin yapılacağı tarih kararlaştırılır.

Kaynak: http://www.usmle.ulascamsari.com/kutuphane/usmer-ansiklopedi/166-eslestirme-match.html

Yararlı bağlantılar :    

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)