Eyl 062011
 

Medimagazin’in haberine göre New England Journal of Medicine’in 18 Ağustos 2011 tarihli sayısında yer alan bir makalede, doktorların malpraktis suçlamalarıyla karşılaşma oranları ve tazminat ödeme durumları değerlendirildi.

Mevcut araştırmada, mesleki sorumluluk sigortası yapan bir sigorta şirketinin verilerinin incelendiğini belirten araştırmacılar 25 uzmanlık alanında, söz konusu yıl içinde malpraktis iddiasıyla karşılaşan doktorların oranı, tazminat ödemeye mahkûm edilen doktorların oranı ve ödeme miktarının büyüklüğü olmak üzere malpraktis iddialarının üç yönünün değerlendirildiğini ifade ettiler. Araştırmacılar bunlara ek olarak, malpraktis iddiasıyla karşılaşan doktorların kümülatif mesleki risklerini tahmin ederek uzmanlıkları yüksek ve düşük riskli olarak gruplandırdıklarını ifade ettiler.


Araştırmaya göre doktorların yüzde 7.4’ü malpraktisle suçlanırken riskli yaş ise 65 olarak belirlendi.

Haberin ayrıntıları için http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/dis-haberler/tr-uzmanlik-alanina-gore-malpraktis-riski-1-76-37157.html bağlantısına tıklayınız.

Dr. Nilüfer Yalçın
USMER

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)