Eyl 202011
 
Gözlemcilik (observership / observorship) ABD’deki herhangi bir hastanede ya da klinik bir ortamda belirli bir departmanda belirli bir kişinin gözetiminde (supervisor) hastalarla klinik temasa girmeden (hasta doktor ilişkisini resmi olarak oluşturmadan) belirli bir zaman geçirmektir. (genellikle maksimum 1 ay) . Bu pozisyonunun ne olduğu konusunda oldukça yaygın bir karışıklık vardır.

Önemli noktalar :

-Gözlemcilik resmi bir posizyon değildir. Bu nedenle resmi yollardan başvurusu genellikle yapılamaz. (istisnalar haric – çok nadiren bazı kurumlar bu isim altında resmiyete dökülmüş posizyonlar icat edebilirler)

-Gözlemcilik para ödenen bir posizyon değildir.

-Gözlemcilik diye genel bir tabir yoktur, her kurum, hatta kişiyi yanına kabul eden kişi bazında posizyonun doğası ve süresi değişebilir. Gözlemcilik posizyonlarının belki de tek ortak özelliği hastaya dokunma hakkının (hands off) verilmemesidir.

-Genellikle ECFMG sertifikası istenmez ama bunu isteyen kurumlar da vardır.

-Genellikle turist vizesi (B1) yeterlidir ama J1 isteyen kurumlar da vardır.

-Gözlemcilik sırasında size akademik kredi verilebilir ya da verilmeyebilir.

-Gözlemciliği özgeçmişinize nasıl yazacağınız konusu önemlidir ve biraz da o peryot sırasında ne yaptığınızla ilgilidir ve -eğer alabilirseniz- alacağınız tavsiye mektubunun da içeriği ile uyumlu olmalıdır.

-Gözlemcilik posizyonlarının genel olarak repütasyonu iyi değildir. Bu posizyonlarda edinilen tecrübelerin standardı olmadığndan, posizyonun resmi olmamasından, kazandırdığı klinik tecrübe çok az olduğundan, çoğu zaman turistik bir tecrübenin ötesine geçmesinin verilmeyen olanaklar nedeniyle mümkün olmamasından, akademik dünyada çok fazla itibar edilen bir posizyon değildir. O nedenle bu posizyonları özgeçmişinize nasıl işleyeceğiniz konusu çok büyük dikkat ister ve kritik öneme sahiptir.

-Gözlemcilik pozisyonları , ABD’de ihtisas yapmak isteyen ABD dışında tıp fakültesini bitirmiş hekimlerin ABD’deki bir klinik ortama adım atmak için kullandıkları en sık yöntemdir.

Gözlemcilik ve stajların tam olarak ne olduğu, nasıl ayarlanacağı, bu tip posizyonları ararken nelere dikkat edileceği, tavsiye (referans) mektuplarının nasıl elde edilebileceği gibi konularla ilgili bir kurs (ıStaGöz) USMER bünyesinde verilmektedir.
Dr.Ulaş Çamsarı

  2 Responses to “Gözlemcilik (observership / observorship) nedir?”

  1. bahsettiğiniz kurs hakkında bilgiye nasıl ulaşabilirim. link bozuk sanırım

  2. Bu kursa nasıl ulaşabilirim acaba?Link açılmıyor

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)