Ağu 092011
 

USMLE Resmi Sitesinden özüne uygun olarak gönüllü USMER üyeleri tarafından çevirilmiştir, USMER Editörleri tarafından onaylanmıştır – 16 Mayıs 2011 – USMLE Strateji Merkezi | USMER 

 

USMLE sınavı hakkında sıkça sorulan sorular:

 

USMLE sınavına nasıl başvururum?

LCME ve AOA tarafından tanınmış tıp okulları öğrenci ve mezunları 1. Ve 2.basamak başvuruları için gereken bilgi ve evraklara *National Board of Medical Examiners(R) (NBME(R)) http://www.nbme.org  sitesinden ulaşabilir. ABD ve Kanada dışındaki tıp okulu öğrenci ve mezunları 1. ve 2. basamak başvuruları için gereken bilgi ve evraklara Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) http://www.ecfmg.org  sitesinden ulaşabilir.

ABD ve Kanada içindeki tıp okulları öğrenci ve mezunları 1. ve 2.basamak başvurularını NBME’ye; ABD ve Kanada dışında kalan tıp okulları öğrenci ve mezunları başvurularını ECFMG’ye yapmak zorundadır. Resmi ve güncel USMLE başvuru formlarının kullanılması zorunludur. Doldurulmuş formlar ECFMG’ye veya NBME’ye başvuru talimatlarına göre teslim edilir. 3. basamak başvurusu için yeterlilik şartları ve başvuru prosedürleri bilgileri için başvurmayı düşündüğünüz “medical licensing authority” http://www.fsmb.orgveya Federation of State Medical Boards (FSMB) http://www.fsmb.org ile temasa geçmeniz gerekmektedir. 3. Basamak başvuru prosedürleri başvurduğunuz yerin ve eyaletin kurallarına göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden başvuru hazırlıklarınızı sınav tarihinden epey önce yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptığınız yere göre, başvuru formlarını ve talimatlarını ya FSMB ya da medical licensing authority http://www.fsmb.org‘den temin edebilirsiniz (AYRICA BAKINIZ: USMLE BÜLTEN: TEST BAŞVURUSU VE TARİH BELİRLEME).

Bilgisayar-tabanlı USMLE (Step 1, Step 2 CK, and Step 3) testlerini almak için ne yapmam gerekiyor?

USMLE sınavının yapılacağı test merkezlerini ve tarihlerini Thomson Corporation’ın bir birimi olan Thomson Prometric  belirler. Bilgisayar tabanlı USMLE sınavları Prometric test merkezlerinde yapılır; Step 1 ve Step 2 CK ABD ve dünyanın değişik merkezlerinde, Step 2 ise sadece ABD ve ABD’ye bağlı bölgelerde yapılır. Bilgisayar tabanlı USMLE sınavına girmek için aşağıdakiler yapılmalıdır: Başvuru belgelerine registration entity linkinden ulaşın. (Bakınız;USMLE Sınavına nasıl başvururum) Başvuru belgelerini doldurduktan sonra registration entity’ye kayıt olun(onaylayın). Sınava giriş uygunluğunuzu  ve sınav tarihini seçme yetkinizin olduğunu belirten Scheduling Permit’i alın Bir prometric test merkezinde sınav tarihi seçmek için Scheduling Permit’te belirtilen yönergelere uyun. Test  merkezlerinin listesine www.prometric.com  linkinden ulaşılabilir. Sınav zamanı Prometrik test merkezine Scheduling Permitte belirtildiği gibi Scheduling Permit ve kimliğinizi getirin. USMLE Bulletine bakınız: Test başvurusu ve test zamanının belirlenmesi.

Kısa zaman önce bilgisayar tabanlı USMLE sınavına girdim. Sonuçları ne zaman alırım?

USMLE sınav sonuçlarına Step 1 ve Step 2 için NBME veya ECFMG, Step 3 içinse FSMB bağlantısından ulaşılabilir. Sınav sonuçlarına ulaşma konusunda sorularınız olduğunda ilgili kurumla iletişime geçmelisiniz. Sonuçlar düzenli olarak her hafta Çarşamba günleri açıklanır. Genellikle bu sonuçlar açıklanma tarihinden 3-4 hafta önce sınava girenlerin sonuçlarını içerir. Bununla birlikte, bazı sonuçların açıklanmasnı geciktirebilecek bir çok faktör olabiliyor. Genellikle, bunlar hızlıca çözüme kavuşturularak bir sonraki hafta sonuçlar açıklanır. Eğer sınav tarihinizden sonraki 8 hafta içinde sonucunuzu almamışsanız, lütfen sonuç kağıdınızın durumunu belirlemek için ilgili kurumla iletişime geçiniz.

 ERAS nedir?

Elektronik Asistanlık Başvuru Servisi’nin(ERAS®, the Electronic Residency Application Service)  Amerikan Tıp Birliği (Association of American Medical Colleges (AAMC))tarafından sponsorluğu yapılmaktadır ve  ERAS’a katılan asistanlık programlarına USMLE transkriptlerinin elektronik olarak ulaştırılması dahil, internet üzerinden asistanlık başvurularının gönderilmesi için geliştirilmiştir. ERAS üzerinden USMLE transkriptlerinin elektronik gönderilmesiyle ilgili bilgiler Birleşik Devletler ve Kanada’daki akredite tıp okullarının öğrencileri  ve mezunları için mevcuttur.

Sınav skorumun açıklanması neden 3-4 hafta sürer?

USMLE sınavlarının hem sürecinin hem de skorlamasının güvenli ve hassas yapıldığını garanti edebilmek için, bir takım güvenlik basamaklarını uygulamak gereklidir. Bu basamaklar, test merkezlerinde test dağıtımındaki problemlerle ilgili raporları ve muhtemel güvenlik ihlallerini gözlemlemektir. Bu süreçler sınava giren birçok aday için genellikle 3-4 haftada tamamlanır. Sınavlardan birine başvurumu yaptım/girdim ve hemen sonrasında taşındım ,adres değişikliği talebinde nasıl bulunabilirim?

Step 1 ve Step 2 NBME başvuranları – NBME sınav lisanslama servisinin internet sitesinde kendi hesabınıza girerek “iletişim bilgilerini değiştir” seçeneğini seçerek online olarak adresinizi güncelleyin.

Step 1 ve Step 2 ECFMG başvuranları –  ECFMG internet adresinde OASIS erişerek adresinizi güncelleyin veya ECFMG internet adresinden Form 182’yi indirin ve doldurduğunuz formu ECFMG’ye gönderin.

Step 3 başvuranları – FSMB’nin aşağıdaki adresine tam isminizi,eski ve yeni adresinizi,adres değişikliğinizin gerçekleşeceği tarihi, sosyal güvenlik numaranızı veya USMLE kimlik numaranızı, imzanızı ve sınav şubesini eklemek zorundasınız .

FSMB
Department of Examination Services
400 Fuller Wiser Rd., Suite 300
Euless, TX 76039-3856
Fax (817) 868-4098

Sınavlardan birine başvurumu yaptım/girdim ve ismim değişti.   Kayıtlarımdaki ismimi nasıl değiştirebilirim?

Step 1 ve Step 2 NBME başvuranları – NBME sınav lisanslama servisinin internet sitesinde kendi hesabınıza girerek  isim değişikliği seçeneğini seçin. İlgili form(ları) yazdırın ve formda listelenmiş gerekli dokümanlarla birlikte formu gönderin. Eğer sınava giriş izin belgeniz varsa, yeni isminizle güncellenmiş sınava giriş izin belgeniz size iletilecektir. Yeni sınava giriş izin belgenizi aldığınızda, eskisini imha etmelisiniz. Sınav merkezine kabul edilmeniz için yeni sınav giriş belgenizi getirmeniz gerekmektedir. Yeni sınava giriş izin belgenizdeki isminiz, sınav merkezinde bulundurmanız gereken kimliğinizin üzerindeki isminizle tam olarak aynı olmak zorundadır. İsim değişikliği formları ve dokümanları sınav randevu tarihinizden 7 işgünü öncesinde NMBE’ye ulaşmalıdır yoksa sınava giremezsiniz.

Step 1 ve Step 2 ECFMG başvuranları –  ECFMG internet adresinden Form 182’yi indirin. Form 182’de tarif edildiği şekilde, uygun dokumanlarla birlikte doldurduğunuz formu ECFMG’ye geri gönderin. Bir sınav başvuru yapmışken, ECFMG’de kayıtlı isminiz değişdiyse, ECFMG internet sitesinden IWA’ya erişerek yeni sınava giriş izin belgesi edinebilirsiniz. Yeni sınava giriş izin belgenizdeki isminiz, sınav merkezinde bulundurmanız gereken kimliğinizin üzerindeki isminizle tam olarak aynı olmak zorundadır. İsim değişikliği formları ve dokümanları sınav randevu tarihinizden 7 işgünü öncesinde NMBE’ye ulaşmalıdır veya sınava giremezsiniz.

Step 3 başvuranları – FSMB’nin aşağıdaki adresine isim değişikliğinizi belirten dokümanı, yeni tam isminizi ve eski isminizi, adresinizi, sosyal güvenlik numaranızı veya USMLE kimlik numaranızı, imzanızı ve “Sınav şubesinin DİKKATİNE”  olarak gönderiniz

FSMB
Department of Examination Services
400 Fuller Wiser Rd., Suite 300
Euless, TX 76039-3856
Fax (817) 868-4098

Basamak sınavlarında geçer not puanları ve güncel geçen oranları nelerdir?
Bakınız: USMLE sınavı puan değerlendirmeleri için sıkça sorulan sorular

 

USMLE STRATEJi MERKEZi | USMER.ORG – Amerika Birleşik Devletleri’nde tıpta uzmanlık ile bilmek istediğiniz her şey – Her hakkı saklıdır 2010-2011

 

  5 Responses to “USMLE sınavı hakkında sıkça sorulan sorular – (USMLE Resmi Sitesinden Çevrilmiştir)”

  1. fizyoloji için “guyton&hall textbook of medical physiology” kitabı iyimi?

  2. Türkiye’de hangi üniversitelerden mezunlar bu sınava girebilir, bu okulların bir listesine nasıl ulaşabiliriz.

  3. Türkiye’den hangi okulların mezunları yada öğrencileri bu sınava girebiliyor?

    • Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, GATA, Hacettepe Üniversitesi, Harran Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Konya Selçuk Meram Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)