Tem 152011
 

Sağlık sisteminde yapılan birçok değişiklikten sonra sağlık bakanlığından sisteme yönelik yeni bir teklif geldi.

Recep Akdağ üniversite hastanelerinin işletmesinin Sağlık Bakanlığı’na, eğitim ve araştırma hizmetlerinin ise üniversitelere bırakılması yönünde bir teklif sunduklarını açıkladı.

Bu teklif üzerine akıllarda oluşan üniversite hastanelerinin işletmesinin özerkliği zedeleyeceği görüşüne Akdağın yanıtı ise şu şekilde oldu:
”Hayır neden zedelesin? Hatta tem tersine, biz diyoruz ki; Sağlık Bakanlığı’nın 66 eğitim ve araştırma hastanesinin yetkilerini ve uygulamasını da biz üniversitelere devredelim. Böyle kurum taassubu içine girmeye gerek yok ki. Bir hastane işletmesinin ABD ve Avrupa örneklerinde olduğu gibi üniversite dışında bir kuruma ait olması özerkliği kesinlikle zedelemez. Özerklik, eğitim ve araştırma özerkliğidir. Sürekli olarak mali açıdan sıkıntıda olup, devletin para vermek, hibe vermek zorunda kaldığı bir özerklik olur muymuş, bu nasıl özerklikmiş, böyle mi oluyormuş özerklik? Ben açık söyleyeyim, aman aman mutlaka Sağlık Bakanı olarak bu işe meraklı olduğumdan söylemiyorum. Çözümün bir parçası olacağına inandığım için söylüyorum. Bu özerkliği filan zedelemez. Tam tersine üniversitelerin eğitim ve araştırmalarıyla ilgili özerkliğini güçlendirir.”

Haberin ayrıntıları için http://www.medimagazin.com.tr/hekim/saglik-bak/tr-akdagdan-universite-hastanelerine-teklif-2-13-36276.html bağlantısına tıklayınız.

Dr. Nilüfer Yalçın

USMER

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)