May 012011
 

Tavsiye mektupları başvurunun tartışmasız bir şekilde en önemli ayaklarından birini oluşturur. En önemli ayağıdır dersek yanlış yapmayız. ABD’de tıpta uzmanlık (usmle , ecfmg) amacına uygun olarak yazılacak mektuplarla ilgili genel püf noktaları aşağıda özetlenmiştir :

Tavsiye mektupları (LoR) önceden alınıp sonradan kullanılmamalıdır. Tarihi güncel olmalıdır. Ancak önceden mektubu verecek kişiden gerekli zamanda mektubu yazacağı ve ilgili yere yollayacağına dair “söz” alınabilir. Mektup önceden alınıp aylar ya da yıllar sonrasında yeniden kullanılamaz.

-Mektuplar spesifik bir amaç için olmalıdır. Kişi nereye başvuruyorsa oraya tavsiye edilmeli, ilgili kişinin direk olarak adına hitap etmelidir. (Dear Dr. XYZ). Mektuplarda (to whom it may concern) tarzı jenerik ifadelerden kaçınılmalıdır.

-Mektubu yazan kişi mektubu direk olarak mektubu alacak kişiye yollamalıdır. Mektup , aday ile paylaşılabilir ancak aynı zamanda adaydan bağımsız olarak karşı tarafa yollanmalıdır.

-Mektubu yazan kişi, yazdığı kişi ile belirli bir profesyonel ilişki içinde olmuş olmalıdır. Sadece tanışıklık bulunuyor olması o kişiden tavsiye mektubu istenmesine yetmez bu şekilde alınmış olan bir mektup etkili de olmaz. Mektupta adayla tavsye eden kişinin hangi koşullardaa beraber çalıştığı detaylandırılmalıdır, ve tavsiye bu süreç içindeki performansa dayandırılmalıdır.

-Aynı mektup birden fazla kullanılabilir, ancak tekrar kullanılacaksa, mektupyazan kişi tarafından güncellenmelidir ve tarihi yenilenmelidir, aynı şekilde mektup karşı tarafa yazan kişi tarafından yollanmalıdır.

-Tavsiye mektuplarını yazacak kişinin ingilizce ya da herhangi bir dil bilme zorunluluğu yoktur. Kişi kendi dilinde mektubu yazabilir ve noter tasdiği ile mektup inglizceye ya da başka bir dile çevrilebilir. Mektubu yazan kişinin ağırlığı, ve adayı ne kadar tanıdığı asıl önemli olandır, yabancı dile ne kadar hakim olduğu degil. Bu sebeple eğer mektubu alınmak istenilen kişi yabancı dilde ifadede zorlanacaksa kendi dilinde yazması tekli edilmelidir. Bu mektubun ağırlığını daha çok artırır.

-Mektubu yazacak kişilerin blimsel geçmişinin ve adını ağırlığının önemi kadar , kişiyi ne kadar tanıdığının da önemi büyüktür. Adayı yıllardır tanıyan mütevazı bir mektup yazarı, adayı 1 aydır tanıyan ama bilimsel şöhreti daha büyük olan bir mektup yazarına tercih edilmelidir. Mektubu okuyacak kişi için en önemli referans adayı uzun süredir tanıyan birinin söyledikleridir.

-ABD de tıpta uzmanlık başvurularında genellikle en az 3 en fazla da 4 mektup kullanılır. Eğer izin veriliyorsa 4 mektup hakkının hepsinin kullanmak makbuldür. Mektup yazarlarının kombinasynu çok büyük önem taşır. Mümkünde olabldğince çok mektup için söz almak ve değişik başvuruları o başvurunun doğasına uygun olarak değişik kombinasyonlarla başvurmak en doğrusudur.

Dr. Ulaş Mehmet Çamsarı
USMLE Strateji Merkezi

http://usmer.org

  One Response to “Tavsiye mektupları (letters of recommendation) ile ilgili püf noktalar”

  1. ulaş bey tavsiye mektubu olmadan olmaz mı.Ben Türkiye de yaşıyorum ve Türkiye de tıp fakültesi okudum.Amerika ya hiç gitmedim.Bu durumda şansım yok mu

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)