May 142011
 

IFMSA: International Federation of Medical Students’ Associations
TurkMSIC: Turkish Medical Students International Committee
EMSA: European Medical Students’ Associations

IFMSA yaklaşık 90 ülkenin üyeliğini barındırdığı dünyadaki tıp öğrencileri bir araya getiren bir NGO.
Bir çok projenin yürütüldüğü Public Health, Medical Education, Human Right and Peace, Reproductive Health alt komitelerinin yanısıra, Professional Exchange ve Research Exchange bünyesinde de ülkeler arası değişim programlarının devam ettirildiği köklü bir kuruluştur. UNESCO, WHO gibi NGOlar tarafından da tanınan IFMSA, tüm üye ülkelerden katılımın gerçekleştiği binden fazla tıp öğrencisinin bir araya geldiği toplantılarla dinamik ve aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürür.

TurkMSIC ise hem yerel ve ulusal olmak üzere, hem de diğer ülke üyeler gibi IFMSA’ya bağlı olarak değişimler de dahil olmak üzere bir çok çalışma yürütmektedir.

EMSA ise European Integration, Education, Ethics and Public Health ve Science olmak üzere sayısız projeleriyle dört alt grupta çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkelerden fakülte bazında üyelik kabul eden bu kuruluşun da Twinning Project adlı değişim programı bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.ifmsa.org/
http://www.turkmsic.net/
http://www.emsa-europe.org/

Merve Özyurt
USMLE Strateji Merkezi | USMER

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)