May 132011
 

Hekimlik gibi değerli bir mesleğe sahip olmak için bizler birçok engelleri aştık. En iyi liselerde okuduk, ÖSS gibi birçok kişinin hayatını sadece birkaç saatte belirleyecek olan sınavda, ilk %5’lik dilime girdik ve en sonunda hayalimizi kurduğumuz tıp fakültesine başladık. 6 yıl boyunca çalıştık çabaladık ve ailelerimizin gururlu bakışları altında keplerimizi fırlattık.

Herşey bu kadar mıydı? Tüm engeller bitti mi? Maalesef hayır. Biz keplerimizi fırlatırken ne kadar mutlu görünsek de aklımızda geleceğe dair soru işaretleri vardı. En büyük soru işareti ise TUS’da ne yapacağımızdı.

TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), her yıl Eylül ve Nisan aylarında olmak üzere 2 kez yapılan, ÖSYM’nin Türkiye geneli için yaptığı ve sadece Ankara’da yapılan bir sınav. Bilindiği üzere geçen sene KPSS’nin çalındığı haberlerinden sonra eylül ayında yapılacak olan TUS, aralıkta yapılmıştı. Bu sene de nisan ayında yapılması gereken sınav, bu pazar 15 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleşecek.

Pazar günkü bu sınava girecek hekimler her ne kadar çok çalışmış ve emek harcamış olsalar da ” Artık çok çalışmış olmak yeterli mi?” diye soruyorlar kendilerine. KPSS’nin çalındığı haberinden sonra TUS’un iptali, daha sonra YGS’deki şifreler ve yanlış açıklanan sınav sonuçları… Bunlar çok çalışmanın yeterli gelmediğini düşündürüyor insana.

Gerçekten Türkiye olarak nereye gidiyoruz bilemiyoruz. Belki de bilmek istemiyoruz. Şimdilik tek isteğimiz birçok engeli aşarak, binlerce yol katederek hekimlik gibi değerli bir mesleğe sahip olan TUS adaylarının, bu pazar sorunsuz bir sınav geçirmesidir.

TUS’a girecek tüm meslektaşlarımıza USMLE Strateji Merkezi adına içtenlikle başarılar diliyor ve herşey gönlünüzce olsun diyoruz.

Nilüfer Yalçın
USMLE Strateji Merkezi | USMER

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)