May 102011
 

ABD’de yayınlanan U.S News & World Report Dergisi, her yıl yaklaşık 5000 hastaneyi inceleyerek hazırladığı iftihar listesinin yanında (honor roll), tıp fakültelerini de değişik kategorilerde sıralıyor.

2012 yılı için araştırma kategorisinde yapılan sıralama sonucu Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi yine araştırma konusunda en iyi tıp fakülteleri listesinde birinci sırayı kimseye kaptırmadı. Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi’ni ikinci olarak takip ederken, Johns Hopkins Universitesi Tıp Fakültesi ve St. Louis’teki Washington Universitesi üçüncü ve dördüncü sıralara yerleşti.

Önceki senelere göre listede pek bir farklılık olmamasına rağmen, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 11. sıradan 5. sıraya yükselişi dikkat çekti.

2012 yılı için araştırma konusunda en iyi tıp fakülteleri listesindeki ilk 10 şu şekildedir:

1- Harvard University
2- University of Pennsylvania
3- Johns Hopkins University
4- Washington University in St. Louis
5- Duke University
Stanford University
University of California–San Francisco
Yale University
6- University of Washington
7- Columbia University
University of Michigan–Ann Arbor
8- University of Chicago (Pritzker)
9- University of California–Los Angeles (Geffen)
10- University of Pittsburgh

Nilüfer Yalçın
USMLE Strateji Merkezi
nilüfer@usmer.org

  One Response to “ABD’de araştırma lideri tıp fakülteleri, 2012”

  1. Tıp fakültesi 4 sınıf öğrencisiyim. Amerika’daki üniversitelerde kardiyoloji masterı yapmak istiyorum. Bir çok bilgiye sahibim fakat net bir harita oluşturamadım. Ön sınavlar olduğunu biliyorum. İlk on üniversitede bu çalışmayı yapmak istiyorum. Lütfen yardımcı olunuz.
    Saygılarımla.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)