Nis 282011
 

USMLE sınavları dünyanın her yerinde yapılmaktadır. İçeriğinden Amerika’daki “National Board of Medical Examiners” kuruluşu (NBME) sorumludur. Sınavlar için NBME bir soru bankası oluşturmuş ve sürekli olarak bunu geliştirmeye gayret etmektedir.Sınavlara elektronik ortamda www.ecfmg.org sitesi üzerinden başvurulur. Burdan yapılan başvuru sonrasında “certification of identification” isimli bir form doldurularak okumakta ya da mezun olduğunuz okuldan onaylatılır. Bu belge ECFMG tarafından onaylandıktan sonra, adaya bir ECFMG/USMLE ID numarası verilir ve eposta atılarak sınava giriş hakkı verilir. (scheduling permit) Bu izin alındıktan sonra kişi yine internet üzerinden prometric.com sitesine girerek sınava gireceği merkezi ve günü seçer. Teorik olarak sınava haftasonları hariç her gün girilebilir, eğer o merkez uygunsa ve boş yer varsa elektronik takvim izin verdiği müddetçe o gün alınabilir. Türkiye’de USMLE sınavları Ankara kentindeki Cinnah Caddesi üzerinde Amerikan Kültür Derneği’de yapılmaktadır. Dünyada yüzden fazla merkezde girilebilen USMLE sınavları internet üzerinden “prometric” firmasının sınav merkezlerine şifreli olarak yollanır, sınav günü kişi sınav merkezine giderek yollanan sınavı (her yollanan sınav farklıdır) alabilir. Sınav 7-8 saat sürer ve tüm günü alır. 45 dakika ara verilir. Sınav sonuçları yaklaşık 6 hafta içinde kişiye elektronik posta ile ulaştırılır.

Dr.Ulaş Mehmet Çamsarı
USMLE Strateji Merkezi

www.usmer.org

  5 Responses to “USMLE Step 1 ve Step 2 CK sınavlarına nasıl başvurulur ve nerelerde girilebilir?”

  1. selam. ben azerbaycanda tipta okuyorum 4 sinifta. uslm sinavi vermeyi istiyorum. bana bu sinavin kurallari nasil oldugu hakda yazsaniz sevinirdim.

  2. Sayin Uyemiz, lutfen USMER ana sitesine gidiniz, tum sorulariniza yanit bulabilirsiniz

    http://usmer.org

  3. merhaba ben step 1 turkiede yapma imkanim varmi?

  4. usmle step 1 sinav tarihi nezaman? bilgi ala bilirmiyim,tesekkurler

  5. Scheduling Number ,prometric.com dan istenmekte bu ecfmg’den alınan ID numarasımıdır.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)