Nis 222011
 

Bu kavramlar çok karışan kavramlardır. Elektif kelime anlamı olarak “seçmeli” demektir. ABD’de kurumlarda “elective” diye tabir edilen tecrübeler, “seçilebilen” anlamına gelir. Diğer deyişle, eğitim süresinde bir seçilebilen bir de seçilemeyen iki grup tecrübeler (rotasyonlar) vardır. Bu temel tariflerden sonra gelelim Türkiye’den başvurmak isteyen bir öğrencinin durumuna… Türkiye’den başvurmak isteyen öğrenci teorik olarak iki şekilde ABD’ye ya da başka dış kuruma giderek bir “clerkship” tecrübesi yapabilir. İlk olasılık , kendi kurumunun kendisine verdiği seçilebilir zamanı kullanabilir (elective), ya da kurumunun çekirdek rotasyonlarından birini (core curriculum) dışarda alma olasılığıdır. Kurum eğer çekirdek rotasyonu dışarda almaya izin veriyorsa böyle bir yol kullanılabilir. Yok eğer, böyle bir izin verilmiyorsa, o halde öğrenci kurumun seçilebilir rotasyonlarında (eğer varsa) yurt dışına gitme şansını kullanabilir. Buna yine kurum izin vermelidir. Kimi kurumlar dış rotasyonlara izin verir, kimisi vermez. Kimi seçmeli de izin verir, kimisi hem seçmeli de hem de çekirdek müfredat da verebilir. Şimdi toparlayalım… Öğrenci olarak gittiğiniz her tercübe “clekrship” tir. Bu “elective” olabilir, ya da değişim (exchange).

Mezun olarak gittiğiniz tecrübeler gözlemcilik olabilir. Mezun olmayan öğrenci teorik olarak “gözlemci” olmaz, “hands-on” öğrenci olur. Çünkü sizi “öğrenci” statünüzle kabul ediyorlarsa , öğrencilik haklarından faydalanacaksınız demektir. Bu da “clerkship” anlamına gelir. Tanımların üzerinden geçelim, “clerkship” , “curricular” ya da “extracurricular” olabilir (staj, müfredata dahil, ya da müfredat dışı olabilir)
Yazın kullanacağınız bir fırsat , okul açık değilse ve okul programı içinde değilse, karşı taraf sizi öğrenci olarak kabul ediyorsa müfredat dışı bir staj olarak kaydedilebilir (extracurricular clerkship)

Yine USMER’de çok defa anlattığımız üzere, önemle üstünden geçmek isterim ki “Observer” resmi bir tanım değildir, kullanmak istemeyen kullanmak zorunda da değildir, ki benim tavsiyem özgeçmişlerinizden bu tanımdan kaçınmanız yönündedir. Öğrenci olarak yaptığıız her şeye rahatlıkla “clerkship” diyebilirsiniz. Ayrıntısı sorulursa , müfredatınıza dahil olup olmadığını belirtirsiniz (çoğu zaman sorulmaz) Sizi öğrenci olarak kabul eden tüm durumlarda öğrenci olarak hastaya dokunma hakkınız var olduğu kabul edilir…

Dr.Ulaş Mehmet Çamsarı
USMLE Strateji Merkezi

http//www.usmer.org

  One Response to “ABD’de “elective” ve “clerkship”ne anlama gelir, “observership” den farkı nedir?”

  1. Peki tıp fakültesi mezunları clerkship yapabilir mi, yapması için sağlaması gereken durumlar var mıdır (step 1 geçmek ve ya stepleri tamamlamış olmak gibi)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)